bole kregoslupa

W jaki sposób radzić sobie z bólami kręgosłupa?

Bóle w okolicach kręgosłupa bardzo często są nazywane epidemią Zachodu. Powodem tego jest częstość występowania tego typu objawów bólowych u mieszkańców krajów rozwiniętych. Przez lata nie do końca było wiadomo, co te bóle wywołuje i w jaki sposób można je zwalczyć. Dziś jednak istnieje bardzo skuteczna metoda, która pozwala na ich całkowite wyleczenie.

Bóle o podłożu mechanicznym

O tym, w jaki sposób dochodzi do powstawania bólów karku i krzyża oraz dlaczego tego typu dolegliwości są charakterystyczne dla mieszkańców krajów Zachodu, wiemy dziś tak wiele dzięki pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. W trakcie wielu lat pracy z pacjentami doszedł on do wniosku, że główną przyczyną powstawania bólu kręgosłupa są przeciążenia, na jakie go narażamy w trakcie wykonywania zwykłych codziennych czynności. Główną przyczyną są różnego typu wady postawy, m.in. garbienie się, krzywe siedzenie oraz złe dostosowania oparcia fotela. Dlatego właśnie bóle te najczęściej występują u mieszkańców krajów rozwiniętych, którzy w większości uprawiają siedzący tryb życia. Inną znaczącą przyczyną powstawania bólu jest pochylanie się. Według statystyk, dorosły człowiek każdego dnia pochyla się od 700 do nawet 5000 razy. Za każdym razem bierze na swoje plecy ciężar, który 4-krotnie przekracza ciężar jego ciała!

Efekty przeciążeń

Jak pokazują badania, odczuwanie bólów w okolicach kręgosłupa o podłożu mechanicznym dotyczy aż 97 proc. wszystkich przypadków bólowych. Oznacza to, że bóle o innym podłożu dotyczą jedynie od 2 do 3 proc. pacjentów. Wspomniane przeciążenia kręgosłupa powodują u pacjentów do uszkodzeń w obrębie znajdujących się pomiędzy kręgami krążków. Przebywanie w pozycji przygiętej powoduje także, że kręgosłup traci swoją naturalną postawę na rzecz pozycji przygiętej oraz traci elastyczność. Te wszystkie skutki naszych nawyków związanych z utrzymywaniem złej pozycji ciała w dłuższej perspektywie powodują powstawanie bólu. Czy można w takim razie zwalczyć nękający nas ból? Tak.

Metoda McKenziego

Z pomocą przychodzi nam Metoda McKenziego. Głównym jej elementem jest procedura diagnostyczna, która pozwala precyzyjnie określić miejsce w obrębie kręgosłupa, w którym doszło do ewentualnych przeciążeń i przemieszczeń, przez co odczuwamy ból. Diagnoza jest stawiana na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem, który pozwala określić dokładne zachowanie objawów oraz ich zmienność w takcie doby, oraz na wykonywaniu przez pacjenta ruchów testujących. Jeżeli w trakcie wykonywania ruchów pacjent zaczyna odczuwać objawy, takie jak na co dzień, jest to dowód, że nękające go bóle mają faktycznie podłoże mechaniczne i jednocześnie pozwala określić terapeucie miejsce uszkodzenia oraz zakwalifikować dolegliwość do jednego z zespołów klinicznych.

Leczenie zdiagnozowanego bólu również składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest edukacja pacjenta na temat przyswojenia pozytywnych nawyków związanych z unikaniem wad postawy oraz krzywego siedzenia. Drugim natomiast samodzielne wykonywanie w domu zaleconego ćwiczenia, które ma na celu odwrócenie zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian.

Więcej na temat metody McKenziego, można przeczytać na stronie www.mckenzie.pl.

śr. ocena 4.8 / głosów 6