higiena stop

W jaki sposób ochronić swoje stopy przed przykrymi skutkami pocenia

Przyjęło się uważać, że ludzkie ciało jest piękne… ale nie zawsze i nie wszystkie jego części. Jedne przejawy naszej fizyczności uważamy za atrakcyjne, podczas gdy o innych najchętniej byśmy zapomnieli. A tymczasem niektórzy muszą borykać się np. ze wzmożoną potliwością. Choć to najczęściej zupełnie normalne zjawisko, jest przykre i wstydliwe. W szczególności dotyczy to stóp. Jak zabezpieczyć się przed niemiłymi sytuacjami?

Podstawowa higiena stóp

Aby uniknąć niezręczności związanych z poceniem się stóp, wystarczy niekiedy zająć się nimi nieco troskliwiej. Zanim sięgniesz po preparaty do pielęgnacji stóp, dowiedz się, czy dotychczas obchodziłeś się ze swoimi stopami jak należy. Noszą cię każdego dnia i jesteś im coś winien, prawda?

Podstawowy zabieg to oczywiście codzienne mycie. Stopy należy myć wodą, która nie jest zbyt gorąca. Ważne jest dokładne osuszenie przestrzeni między palcami – pozostawiając je nieosuszone, narażamy się na grzybicę.

Istotnym dla stanu stóp zabiegiem jest pedikiur. Nie jest to czynność skomplikowana i nie wymaga wizyty u kosmetyczki. Pedikiur można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jak się do tego zabrać? Najpierw należy moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub mydła, płynu do kąpieli itp. Po 10 minutach pumeksem pozbywamy się zgrubiałego naskórka z pięt. Po osuszeniu czas zająć się paznokciami. Obcinane półokrągło mają skłonność do wrastania, dlatego należy je obcinać prosto. Skórki delikatnie usuwamy szpatułką. Jeżeli na stopach są trudne do pozbycia się odciski, czas sięgnąć po profesjonalne preparaty. W serii ACERIN znajduje się skuteczny, działający miejscowo, płyn do usuwania odcisków.

Regularna pielęgnacja stóp sprawia, że skóra jest wypoczęta i zrównoważona. A prawidłowe jej działanie to podstawa walki z potliwością.

Preparaty do zadań specjalnych

Niestety, wiele osób mimo poprawnej higieny zmaga się z nadpotliwością stóp. Przy regularnej pielęgnacji oraz z użyciem specjalistycznych preparatów osoby te mogą zapomnieć o swoich dolegliwościach i bez skrępowania odsłaniać stopy. Szybkim i wygodnym rozwiązaniem są antyperspiranty w sprayu przeznaczone do stóp. Mają one działanie blokujące pot, a jednocześnie chronią przed grzybicą. Miły zapach uprzyjemnia korzystanie z preparatu. Gdy mamy nieco więcej czasu, warto skorzystać z kremu chroniącego przed potem. Nie tylko blokuje on pocenie, ale też neutralizuje nieprzyjemny zapach. Stopy pozostają suche, a osoby, które dotychczas unikały sytuacji, w których trzeba ściągać buty, mogą zapomnieć o swoich drobnych niedostatkach i skupić się na tym, co w danej chwili ważne, nie poświęcając nadmiernej uwagi swoim stopom.

śr. ocena 5 / głosów 2