W jaki sposób działają okulary progresywne?

Zdarza się, że osoby po 40. roku życia zaczynają odczuwać niedogodności związane z widzeniem z bliska. Taka przypadłość jest wynikiem naturalnych procesów następujących u każdego człowieka wraz z biegiem lat. Nie oznacza to jednak, że przez z wiekiem musi pogorszyć się jakość naszego życia. Aby móc bez przeszkód pracować przy komputerze lub czytać można, na przykład, sięgać po okulary progresywne.

Okulary progresywne – czym się charakteryzują?

Okulary progresywne pozwalają zachować pełną ostrość widzenia bez względu na to w jakiej odległości od oczu znajduje się obiekt. Jest to możliwe dzięki specjalnym soczewkom, a konkretnie ich konstrukcji. Szkła progresywne, bo o nich mowa, podzielone są na trzy strefy widzenia, z których każda pełni inne zadanie. Górna strefa odpowiada za patrzenie na wprost (pozwala na widzenie z dali), dolna za patrzenie z bliska, a pośrednia za patrzenie w odległościach pośrednich, do których zalicza się m.in. praca przy komputerze.

Szkła progresywne, ze względu na konstrukcję, zaliczane są do jednych z najbardziej zaawansowanych. Okulary z takimi soczewkami cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród osób z prezbiopią ponieważ łączą w sobie cechy kilku różnych typów okularów, a to bardzo ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Salon Optyczny Janusza Kosińskiego.

Dla kogo okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób z prezbiopią lub pogorszoną akomodacją oka, gdyż ich zadaniem jest umożliwienie prawidłowej ostrości widzenia na różnych odległościach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nauka korzystania z takich okularów może trochę potrwać. Niektórym potrzeba do tego nawet kilku tygodni.

Aby dobrze widzieć w okularach progresywnych oczy muszą przystosować się do nowej sytuacji. Na szczęście po pewnym czasie oczy zaadaptują się do nowych warunków, a osoba nosząca takie okulary uzyska niesamowitą wygodę widzenia.

Kto nie może nosić okularów progresywnych?

Okulary progresywne nie są wskazane osobom z zaburzeniami widzenia obuocznego, zaburzenia błędnika, zwyrodnienia plamki żółtej i choroby oczu, przez które wada szybko postępuje.

śr. ocena 0 / głosów 0