Usg płodu – dlaczego jest ważne?

W czasie ciąży konieczne jest przeprowadzanie odpowiednich badań, dzięki którym można dowiedzieć się wiele na temat zdrowia dziecka. Jednym z takich badań jest USG płodu. Pozwala ono na sprawdzenie, czy jest on zdrowy i czy prawidłowo się rozwija. Przedstawiamy powody, dla których należy wykonywać USG płodu.

Najważniejsze badanie

USG jest jednym z pierwszych badań jakie przeprowadza się po rozpoznaniu ciąży. Dzięki niemu można wykryć wiele nieprawidłowości w jej przebiegu i odpowiednio wcześniej zapobiec ewentualnym powikłaniom. Badanie to wykonać można już między 10 a 12 tygodniem życia dziecka. Polega na ocenie płodu przy pomocy fal ultradźwiękowych.

-W przypadku zdrowej przyszłej mamy, u której ciąża przebiega prawidłowo,  zaleca się przynajmniej 3 badania USG, które przeprowadzać należy w odstępach dziesięciotygodniowych. Długość badania zależy od stopnia zaawansowania ciąży – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Fundację „Godula-Hope” i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Genom”.

Dodatkowe badania USG wykonuje się w przypadku występowania konkretnych wskazań klinicznych, takich jak określenie położenia płodu, ocena aktywności serca płodu, bądź ilości płynu owodniowego.

Harmonogram badań

Badanie USG płodu przeprowadzać należy 3 razy, a mianowicie:

  • w I trymestrze – między 11 a 13 tygodniem ciąży, aby można było wyliczyć statystyczne ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych u płodu; ponadto, na tym etapie USG pozwoli na dokonanie oceny anatomii płodu i wykluczenie ewentualnych wad, ocenę wieku ciążowego, a w przypadku ciąży bliźniaczej także na określenie jej kosmówkowości,
  • w II trymestrze – między 18 a 23 tygodniem ciąży, umożliwia ocenę anatomii płodu, wszystkich jego narządów; co więcej, na tym etapie wykonuje się także pomiary części ciała (biometrię) i na ich podstawie wylicza się szacunkową masę płodu (ocenie poddaje się ilość płynu owodniowego i funkcję łożyska), fragmenty badania nagrywa się na płycie DVD,
  • w III trymestrze – między 28 a 32 tygodniem ciąży, polega na ocenie anatomii płodu, lekarz ocenia wszystkie narządy, wykonuje biometrię, a w badaniu za pomocą Dopplera sprawdza przepływy obwodowe w tętnicy i żyle pępowinowej, tętnicy środkowej mózgu, przewodzie żylnym i tętnicach macicznych; wszystkie pomiary wykonane podczas tego USG pozwalają na kontrolę krążenia maciczno-łożyskowo-płodowego, na dokonanie oceny ilości płynu owodniowego, a także na określenie położenia płodu, a tym samym umożliwi wybór rodzaju porodu.

Warto wiedzieć, że podczas wykonywania USG w II i III trymestrze ciąży można poprosić o włączenie funkcji 3D/4D i HD LIVE. Technologia 3D/4D daje możliwość pokazania przyszłym rodzicom twarzy i mimiki dziecka, jego stópek i piąstek, a także narządów płciowych. Ponadto, badanie to może pozwolić lekarzowi na zdiagnozowanie ewentualnych wad twarzy, kręgosłupa, powłok brzusznych lub kończyn. Z kolei technologia HD LIVE pokazuje płód jeszcze bardziej realistycznie, co robi ogromne wrażenie.

śr. ocena 5 / głosów 3