usg

USG gruczołu krokowego

Badanie USG kojarzy nam się głównie z badaniem kobiet w czasie ciąży, tymczasem ultrasonograf wykorzystywany jest także przy diagnozowaniu wielu dolegliwości i chorób. Wykonuje się między innymi USG piersi, jamy brzusznej, tarczycy i gruczołu krokowego. W niniejszym artykule chcemy skupić się na tym ostatnim, ponieważ wielu mężczyzn obawia się tego rodzaju badań i zwleka z wizytą u specjalisty, mimo odczuwanego dyskomfortu. Badanie prostaty za pomocą ultrasonografu odbywa się na dwa sposoby, które postaramy się dokładnie omówić.

Wskazania do USG gruczołu krokowego

Na badanie gruczołu krokowego powinni zgłaszać się pacjenci, którzy obserwują u siebie objawy mogące świadczyć o problemach z funkcjonowaniem prostaty. Najczęstszym objawem, który możemy zaobserwować, są problemy z oddawaniem moczu. Strumień jest słaby, przerywany, a pęcherz wydaje się niecałkowicie opróżniony. Zwiększa się przez to potrzeba oddawania moczu, zwłaszcza nocą, co powoduje dyskomfort i bezsenność. Łagodny przerost prostaty jest skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie mężczyzny wraz z wiekiem. Również powinien być leczony, podobnie jak znacznie groźniejszy nowotwór, który często rozwija się latami i staje się wyczuwalny dopiero po czasie.

Badanie TRUS

Jest to przezodbytnicze badanie gruczołu krokowego, które stanowi najlepszą radiologiczną metodę badania prostaty. Nie klasyfikuje się go jako badanie rutynowe, gdyż nie pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka. Pozwala natomiast na dokładną ocenę objętości gruczołu krokowego, a to z kolei pozwala na ustalenie najlepszego sposobu leczenia. Podstawową przesłanką do przeprowadzenia badania są nieprawidłowości wykryte w czasie badania per rectum oraz podwyższone stężenie PSA. Badanie jest przeprowadzane za pomocą wąskiej głowicy w sposób delikatny, przy użyciu neutralnego żelu – dowiadujemy się od specjalistów z Centrum Medycznego Sofimed z Krakowa.

Pacjent nie musi się w żaden specjalny sposób przygotowywać do badania, poza oczywistym zachowaniem zasad higieny.

USG przez powłoki brzuszne

W przypadku gdy niemożliwe jest wykonanie badania metodą TRUS ze względu na przeciwwskazania, wstępną diagnozę można przeprowadzić za pomocą USG prostaty przez powłoki brzuszne. Pacjent powinien przygotować się do badania, wypijając 1-1,5 litra płynu, najlepiej wody mineralnej. Napój musi być niegazowany. Pacjent musi przyjść na badanie z pełnym pęcherzem, by można było uzyskać jak najlepszy obraz. Na dzień przed badaniem powinniśmy się wstrzymać od spożywania pokarmów, które mogą powodować wzdęcia, a więc ciężkostrawnych potraw, słodyczy i owoców. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne. Lekarz pokrywa skórę pacjenta żelem i przeprowadza badanie ultrasonograficzne, które pozwala na określenie wielkości gruczołu.

śr. ocena 4.8 / głosów 5