Topografia rogówki

Topografia rogówki – wskazania i przebieg badania

Topografia rogówki polega na zbadaniu jej kształtu. Dzięki uzyskanemu obrazowi przekroju oraz krzywizn, możemy wychwycić wszelkie nieprawidłowości związane z jej budową. Należą do nich wady widzenia, takie jak astygmatyzm czy zmiany patologiczne. Jest badaniem wykonywanym bez konieczności dotykania oka i w pełni bezbolesnym. W jakich przypadkach wykonuje się topografię rogówki i na czym dokładnie polega? Wyjaśniamy w artykule.

W jakim celu wykonujemy topografię rogówki? 

Topografia rogówki inaczej nazywana jest również komputerową keratometrią. Polega na uzyskaniu szczegółowego obrazu kształtu rogówki, który z kolei pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych wad widzenia. Wszelkie związane z nim nieprawidłowości mogą zostać wychwycone podczas tego badania.

Narzędziem służącym do wykonywania badania jest topograf rogówkowy. Dzięki niemu uzyskujemy dokładną mapę rogówki oka, wykaz jej krzywizn oraz przekrój powierzchni. Wygenerowany w ten sposób obraz służy do wyłapania deformacji takich jak: astygmatyzm, zmiany patologiczne rogówki (stożek rogówki) czy inne niepożądane zmiany w rogówce oka.

Okulista lub optometrysta może nam zlecić wykonanie topografii rogówki także podczas w innych sytuacjach. Należy do nich chociażby problem z uzyskaniem pełnej ostrości widzenia w okularach czy też ogólnodostępnych soczewkach kontaktowych. Badanie możemy wykonać w doświadczonym w zakresie wad wzroku gabinecie, jak np. Dr Nawrot – Centrum Wzroku.

Jak wygląda badanie i co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć? 

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że topografia trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna i bezdotykowa. Nie powinniśmy zatem się jej obawiać, ponieważ jest standardowym badaniem wykonywanym w przypadku wielu schorzeń rogówki lub konieczności zbadania jej powierzchni. Topograf pozwala nam na komputerową ocenę, która nie wymaga żadnej ingerencji czy nawet dotknięcia gałki ocznej. Wystarczy przytrzymanie głowy nieruchomo na aparaturze i patrzenie w określony punkt. O wszystkim z pewnością poinformuje nas specjalista, który wykona badanie.

Wskazaniem do topografii jest również aplikacja specjalistycznych soczewek kontaktowych, zwłaszcza tych korygujących wyższy lub nieregularny astygmatyzm. Powinniśmy pamiętać, by przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek skonsultować się z kontaktologiem — okulistą bądź optometrystą. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopasowywać ich samodzielnie, bez uprzedniego badania wzroku. Kontaktolog, czyli osoba zajmująca się dopasowywaniem soczewek, przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, a także wykona badanie przedniego odcinka oka.

śr. ocena 5.2 / głosów 31