aparat słuchowy

Systemy wspomagające słyszenie FM

Systemy wspomagające są ważnym elementem życia osób korzystających z aparatów słuchowych. Pozwalają one na słyszenie dźwięków bez zakłócających hałasów oraz w przypadku niekorzystnych warunków akustycznych pomieszczenia. Na czym dokładnie polega ich działanie? Czy takie systemy mogą stosować wyłącznie osoby cierpiące na poważne problemy związane z narządem słuchu?

Czym są systemy wspomagające słyszenie FM?

System wspomagający słyszenie FM działa na falach radiowych i opiera się o modulację częstotliwości nadawanego sygnału. Składa się on z co najmniej dwóch elementów (nadajnika i odbiornika), które komunikują się ze sobą bezprzewodowo. Z założenia stanowi on część dołączoną do aparatu słuchowego, ale niekiedy może być stosowany również przez osoby zdrowe. Systemy wspomagające FM pojawiają się zarówno na aulach i salach wykładowych, jak i w codziennej rehabilitacji schorzeń związanych z narządem słuchu.

Na czym polega działanie systemów wspomagających słyszenie FM?

Systemy wspomagające słyszenie FM mają za zadanie poprawić stosunek sygnału mowy do szumu z otoczenia. Oznacza to, że nawet w bardzo zatłoczonych miejscach i pomieszczeniach o złych warunkach akustycznych osoba dysponująca takim sprzętem jest w stanie usłyszeć wypowiadane słowa w sposób w pełni wyraźny.

Systemy wspomagające słyszenie FM to spore udogodnienie, które sprawdza się dobrze w hałaśliwym otoczeniu. Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli takiego sprzętu, a niektóre z nich, pomimo swojej nazwy, są dostosowane również do potrzeb osób słyszących. – tłumaczy specjalista z firmy Amfon.

Systemy wspomagające słyszenie nie tylko dla osób niedosłyszących

Niektóre systemy FM są skierowane również do osób zdrowych, które znajdują się w głośnym otoczeniu i nie są w stanie usłyszeć wypowiadanych słów. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w salach wykładowych i na dużych aulach. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie nauczyciela w nadajnik, a uczniów lub studentów – w urządzenia odbierające fale FM. Wówczas będą do nich docierać wyłącznie słowa wykładowcy, bez szumów zagłuszających całą wypowiedź.

Czy systemy wspomagające słyszenie FM są skuteczne?

Systemy wspomagające słyszenie skutecznie wyłapują jedynie pożądane fale. Z tego powodu są one chętnie wykorzystywane nie tylko podczas takich wydarzeń, jak wykłady, lecz także w regularnej rehabilitacji głosu, słuchu i mowy. Takie systemy ułatwiają również codzienny kontakt z osobą niedosłyszącą, co sprzyja terapii i poprawia możliwość sprawnego porozumiewania się bez niedogodności.

śr. ocena 0 / głosów 0