stomatologia-dziecieca

Stomatologia dziecięca – w jaki sposób nie zrazić dzieci do wizyt u dentysty?

Dzieci nie lubią chodzić do lekarza. Wie o tym każdy rodzic, który musiał wnosić zapłakanego szkraba do gabinetu albo obiecywać mu wymarzoną zabawkę, żeby tylko zechciał otworzyć usta i pokazać gardło. O ile wizyta u pediatry przebiega w miarę pomyślnie, o tyle z dentystą to już całkiem inna historia. Maluchy panicznie boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Sposób, w jaki nasza pociecha będzie reagować na odwiedziny u stomatologa, dużo zależy od przygotowania do pierwszej wizyty. Rodzice w żadnym wypadku nie mogą straszyć dziecka dentystą, ale wręcz przeciwnie, muszą postarać się pokazać lekarza jako swojego przyjaciela, który zatroszczy się o ich ząbki. Najlepiej jest wspólnie obejrzeć edukacyjne książeczki albo opowiedzieć, w jaki sposób wygląda czas spędzony u tego specjalisty.

Wizyta adaptacyjna

Po takich rozmowach przychodzi pora na pierwszą wizytę. Niektórzy rodzice niepotrzebnie zwlekają z nią aż do momentu, kiedy dziecko zaczyna już tracić mleczaki i zaczynają się pojawiać pierwsze stałe zęby. To zdecydowanie za późno – komentuje nasz ekspert z Przychodni Stomatologicznej ES Dentica.

Z dzieckiem można iść do stomatologa już na etapie ząbkowania. Im wcześniej przyzwyczai się do przeglądów, które nie będą budziły nieprzyjemnych skojarzeń, tym chętniej wybierze się na każdą kolejną wizytę. Dzięki takim przeglądom maluch nie obawia się usiąść w fotelu, a u dentysty czuje się jak u siebie, szczególnie kiedy wybraliśmy jednego stomatologa i stale do niego chodzimy.

Odpowiednia postawa stomatologa

Wybór stomatologa to kwestia priorytetowa. Wybierzmy takiego, który ma pozytywne podejście do najmłodszych pacjentów i wie, w jaki sposób do nich dotrzeć. Znaczenie ma oczywiście szereg oferowanych usług, takich jak lakowanie czy lakierowanie dostępne w Przychodni Stomatologicznej ES Dentica, ale lekarz w pierwszym rzędzie musi budzić naszą ufność. W końcu powierzamy mu zdrowie naszej pociechy, która także ma poczuć się przy nim pewnie i bezpiecznie. Stosując się do powyższych wskazówek nie powinniśmy mieć problemu z wizytami naszego dziecka u stomatologa.

śr. ocena 5 / głosów 4