rehabilitacja dziecieca sprzety

Sprzęt wykorzystywany w rehabilitacji dziecięcej

Opieka nad dzieckiem z zaburzeniami neurologicznymi to niezwykle trudne i wymagające zadanie. Ogromne znaczenie odgrywa przede wszystkim podjęcie leczenia, które ma na celu zmniejszyć objawy oraz przywrócić dziecku możliwość aktywnego udziału w otaczającej go rzeczywistości. Aby wspomóc rehabilitację konieczne będzie także wykonywanie ćwiczeń w domu przy użyciu właściwego sprzętu. Jakie urządzenia do rehabilitacji dziecięcej wybrać? Podpowiadamy.

Foteliki rehabilitacyjne dla dzieci – do czego służą i jaki wybrać?

Foteliki terapeutyczne przeznaczone są dla dzieci niepełnosprawnych, które zmagają się ze schorzeniami układu nerwowego, wpływającymi na trudności w ich samodzielnym poruszaniu się. Siedziska będą zatem pomocne w terapii osób ze wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, a także z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Foteliki rehabilitacyjne dostępne w sklepie ze sprzętem do rehabilitacji Romar zaprojektowane zostały w sposób zapewniający dziecku jak najwyższy komfort, przy jednoczesnym utrzymaniu jego odpowiedniej postawy. Krzesełka wyposażone są w regulacje m.in. siedziska, podnóżków lub kąta nachylenia pleców, dzięki czemu dają możliwość stabilizowania w wybranej pozycji zgodnej z zaleceniami lekarskimi.

Przyjęcie prawidłowej postawy wspiera ułożenie układu ruchu oraz właściwie stabilizuje kręgosłup. Poza tym foteliki zaopatrzone są w przystosowany do ćwiczeń manualnych, zabawy oraz spożywania posiłków stolik, który dodatkowo daje szansę dziecku na aktywny udział w życiu społecznym.

Jaką rolę w rehabilitacji dziecięcej odgrywa pionizator?

Pionizatory to z kolei urządzenia, które zostały stworzone z myślą o rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, dystrofiami mięśniowymi lub innymi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Podobnie, jak w przypadku siedzisk można dowolnie regulować ich wszystkie elementy, a co więcej wyposażone są one w specjalne pasy, które utrzymują dziecko w bezpiecznej pozycji podczas pionizacji.

Jednym z takich sprzętów do rehabilitacji dziecięcej jest pionizator Albatros, czyli zaawansowane urządzenie, które podnosi pacjenta z pozycji siedzącej do wyprostowanej. Składa się on z dwuczęściowego systemu sterującego oraz podnośnika, które ułatwiają przyjęcie i zachowanie prawidłowej pozycji.

W rezultacie utrzymanie pionowej postawy zmniejszy ryzyko zaników mięśni oraz będzie miało wpływ na poprawę krążenia krwi i ruchów perystaltycznych jelit. Dzieci będą również miały szansę na aktywną zabawę i nawiązywanie relacji z bliskimi.

śr. ocena 6.7 / głosów 3