W jaki sposób leczy się wady zgryzu

Leczeniem wad zgryzu zajmują się lekarze stomatolodzy posiadający specjalizację z ortodoncji. Leczenie to zwykle jest czasochłonne i często wiąże się ze sporymi wydatkami finansowymi, jednak ze względu na powagę problemów, z jakimi wiąże się posiadanie nieprawidłowego zgryzu, na pewno warto jest się go podjąć. Na czym dokładnie polega leczenie ortodontyczne oraz dlaczego jest tak ważne, dowiesz się z naszego artykułu.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Wady zgryzu zwykle są uwarunkowane genetycznie, jednak często są skutkiem  zaniedbań w dzieciństwie. Bardzo istotną kwestią, która jest związana z powstawaniem krzywego zgryzu, jest brak prawidłowej opieki nad zębami mlecznymi, prowadzący do przedwczesnej ich utraty. To właśnie obecność zębów mlecznych i prawidłowy czas ich wymiany zapewnia odpowiednie ustawienie zębów stałych. Jeżeli dziecko za wcześnie straci mleczaki, zęby stałe nie będą mogły się prawidłowo ustawić oraz mogą na siebie nachodzić. Zaburzony zostaje proces kształtowania się kości szczęk. Przyczyną powstawania wad zgryzu mogą być również nieprawidłowe nawyki u dzieci jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta lub nadmierne używanie smoczków oraz przebyte w dzieciństwie choroby. Niezależnie od tego, dlaczego nasze zęby są krzywe, bardzo ważną kwestią jest udanie się do ortodonty i ewentualne podjęcie leczenia powstałej wady. Może ona bowiem skutkować nie tylko problemami związanymi z estetyką uśmiechu, ale także może powodować trudności w przeżuwaniu pokarmów, wady wymowy, a nawet postępujące nieprawidłowe ścieranie zębów i problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Postępowanie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie: Leczenie wad zgryzu rozpoczyna się od wizyty wstępnej w gabinecie ortodontycznym. W trakcie konsultacji lekarz bada pacjenta pozyskując informacje dotyczące jego problemu i oczekiwań. Pobiera również wyciski szczęki i żuchwy w celu wykonania modeli diagnostycznych oraz zleca badania radiologiczne (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne). Precyzyjne pomiary modeli oraz analiza zdjęć umożliwiają rozpoznanie wady zgryzu oraz  opracowanie skutecznego planu leczenia.

Plan ten jest przedstawiany pacjentowi w trakcie drugiej wizyty. Leczenie wad zgryzu polega przede wszystkim na noszeniu przez pacjenta aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci, gdy nie doszło jeszcze do zakończenia wzrostu kości i pełnego uformowania się łuków zębowych, możliwe jest zastosowanie aparatów wyjmowanych. W przypadku nasilonych wad zgryzu oraz u dorosłych stosuje się aparaty stałe. Niekiedy, np. w przypadku obecności tzw. zębów zatrzymanych lub jeśli w szczęce jest za mało miejsca, aby prawidłowo ustawić wszystkie zęby, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, niezbędna jest jeszcze interwencja chirurgiczna.

Leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego aparatu nazębnego trwa zazwyczaj co najmniej 2 lata, w trakcie których pacjent musi regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do prowadzącego leczenie ortodonty w celu sprawdzania postępu leczenia oraz modyfikacji  umieszczonego na zębach aparatu. Pacjenci o wysokich wymaganiach estetycznych, nie są skazani na widoczny aparat metalowy. Dostępne są aparaty estetyczne, w których zamki wykonane są z materiałów przeźroczystych lub w kolorze zębów oraz zupełnie niewidoczne aparaty zakładane od strony języka. Warto również wiedzieć, że w przypadku niektórych wad zgryzu zamiast aparatu stałego, można zastosować estetyczne, przeźroczyste nakładki które zmieniają ustawienie zębów.

śr. ocena 5 / głosów 4