Soczewki kontaktowe czy okulary – na co się zdecydować?

Jeśli zdiagnozowano u nas wadę wzroku, możemy ją korygować przy pomocy okularów albo soczewek kontaktowych. Na którą z tych opcji warto się zdecydować? A może połączyć jedno i drugie? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb, wygody oraz stylu życia. Wiele osób stosuje obydwie metody korekcji wzroku uzupełniająco. Jakie są wady i zalety każdej z nich?

Okulary

Mimo rozwoju technologicznego umożliwiającego produkcję coraz bardziej komfortowych soczewek kontaktowych tradycyjne okulary wcale nie odchodzą  do lamusa .

 Najczęściej jednak to wcale nie brak wyboru sprawia, że nadal się je nosi. Okulary mogą stanowić ciekawy element stylizacji, podkreślać nasz charakter, a nawet dodawać pewności siebie. Badania wykazały, iż dzięki nim możemy sprawiać wrażenie bardziej kompetentnych. – To wszystko sprawia, że okulary nosi coraz więcej osób, które widzą doskonale – dowiadujemy się w salonie optycznym OCulus.

Bardzo ważne jest, aby okulary były wygodne. Niestety, w wielu sytuacjach ich noszenie okazuje się cokolwiek uciążliwe. Po pierwsze, ograniczają nieco pole widzenia. Można się do tego przyzwyczaić, ale np. podczas biegania czy jazdy na rowerze jest to istotna wada. Uprawianie sportu niesie również ze sobą ryzyko zsunięcia się okularów z nosa i uszkodzenia ich. Zimą szkła często zaparowują, osiadają na nich też krople deszczu, co jednakowo przeszkadza w widzeniu.

Soczewki kontaktowe

Wszystkie te niedogodności można wyeliminować, stosując soczewki kontaktowe. Kiedy już nauczymy się je poprawnie zakładać i zdejmować,  a także po prostu przyzwyczaimy się do nich, są zdecydowanie wygodniejsze od okularów. Będą też pasowały do każdej stylizacji, co niekoniecznie ma miejsce w przypadku wyrazistych oprawek. Ale i soczewkami można ubarwić wygląd – na rynku dostępne są zarówno te, które podkreślają naturalny kolor oczu, jak i potrafiące całkowicie go zmienić, popularne także wśród osób, które nie mają wady wzroku.

Pamiętajmy , że noszenie soczewek kontaktowych wymaga również szczególnej ostrożności pod względem higienicznym a w ostatecznym rozrachunku może się  okazać ,że są  nieco droższe niż okulary, które powinny starczyć na lata. Osoby z wrażliwymi oczami mogą natomiast w związku z soczewkami częściej i intensywniej doświadczać uczucia suchości i piasku pod powiekami.

A może jedno i drugie?

Bywa także, że okulary i soczewki kontaktowe się uzupełniają, nie trzeba więc koniecznie rezygnować z jednych na rzecz drugich. Jeśli regularnie nosimy soczewki, warto od czasu do czasu robić sobie dzień przerwy i w tym czasie korzystać z okularów. Te ostatnie przydadzą się także na okoliczność choćby zapalenia spojówek, kiedy to soczewek nosić nie można. Ci, których pierwszym wyborem natomiast są okulary, często chętnie stosują soczewki kontaktowe np. na imprezy lub podczas uprawiania sportu. Do takiego okazjonalnego używania dobrze jest wybrać soczewki jednodniowe, które nie wymagają dodatkowej pielęgnacji specjalnym płynem i przechowywania w pojemniczku.

śr. ocena 5 / głosów 3