Skuteczność i metody fizykoterapii w leczeniu

Fizykoterapia to działania, które usuwają ból, obrzęki, a także inne dolegliwości. Warto podkreślić, że największe rezultaty przynoszą, jeśli są wykonywane równolegle z terapią manualną. Na jakie konkretnie zabiegi warto się zdecydować? Dowiedz się, jakie są wskazania do poszczególnych terapii, a także jakie mają skutki.

Czy fizykoterapia jest skuteczna? 

Fizykoterapia to zabiegi, które stanowią wsparcie do innych działań w procesie rehabilitacji.

Zabiegi fizykalne usuwają skutki następstw schorzeń, urazów i chorób. Jeśli będą wykonywane równolegle np. z ćwiczeniami prowadzonymi przez fizjoterapeutę, to usuną także przyczynę tych dolegliwości – podkreśla specjalista z Gabinetu Rehabilitacji i Masażu Beni Medical z Wrocławia. 

Dlatego też uznaje się, że jako dodatek do terapii manualnej, zabiegi fizykoterapeutyczne są skuteczne i warto je stosować w leczeniu.

Jakie zabiegi fizykoterapii stosowane są najczęściej w leczeniu?

Fizykoterapia to dział fizjoterapii, która w leczeniu wykorzystuje m.in. temperaturę, ultradźwięki, promieniowanie UV oraz prąd elektryczny. Dlatego też podczas leczenia uzdrowiskowego lub dowolnego, innego, stosowane są zabiegi, wśród których znajdują się:

  • ultradźwięki

Ten zabieg fizykoterapii wykorzystuje podłużne fale mechaniczne. Wskazaniem do zabiegów są różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz występowanie stanów zapalnych. Ultradźwięki rozluźniają mięśnie i przyspieszają gojenie się ran.

  • laseroterapia

Nazywana także biostymulacją laserową to zabieg wykorzystujący wiązkę światła laserowego. Terapię stosuje się m.in. w schorzeniach układu kostno-mięśniowego, przy obrzękach, chorobach dermatologicznych, krwiakach i zapaleniu górnych dróg oddechowych.

  • elektroterapia

Do zabiegów wykorzystywany jest prąd stały lub impulsowy, który w zależności od częstotliwości znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. zmian zwyrodnieniowych stawów, zapalenia stawów oraz stanów pourazowych. Wśród dostępnych zabiegów tego typu wyróżnia się: prądy TENS, jonoforezę, galwanizację oraz elektrostymulację mięśni.

  • naświetlanie lampami (np. Bioptron lub Sollux)

Fizykoterapia wykorzystuje także lampy, które z kolei korzystają z właściwości fal podczerwieni, co skutecznie obniża napięcie mięśniowe, działa przeciwzapalnie oraz relaksuje ciało. Można je zastosować m.in. na czyraczność, blizny oraz różnego rodzaju bóle.

  • krioterapia

Ta metoda fizykoterapii wykorzystuje dobroczynne działanie niskich temperatur, co przyspiesza przemianę materii, hamuje procesy zapalne oraz zmniejsza ból. Sprawdza się zarówno miejscowo, jak i stosując na cały organizm.

  • magnetoterapia

To najpopularniejsze zabiegi, które leczą poprzez działanie pola magnetycznego, które przyspiesza procesy regeneracyjne. Najczęściej terapię stosuje się u osób, które mają migreny, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów i stany pourazowe.

śr. ocena 5 / głosów 6