Sanatorium odchudzające jako metoda walki z otyłością u dzieci

Otyłość, poprzedzona nadwagą, to nie tylko brak zadowolenia z własnego wyglądu czy kłopot ze znalezieniem ubrań w odpowiednim rozmiarze. To przede wszystkim istotny wzrost ryzyka zapadnięcia m.in. na cukrzycę, miażdżycę i inne choroby układu krążenia. Coraz częściej otyłość dotyczy również dzieci, a polskie statystyki w tej kwestii są alarmujące: cierpi na nią już co czwarty uczeń! Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań problemu może okazać się pobyt w szpitalu uzdrowiskowym.

W Polsce istnieje zaledwie kilka ośrodków wyspecjalizowanych w zwalczaniu otyłości u najmłodszych. Jednym z nich jest uznany Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Jagusia” w Kudowie-Zdroju. Jak dowiadujemy się na miejscu, z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych jego ofertą.

To dobrze, że rodzice coraz częściej dostrzegają konieczność podjęcia działań, które mają na celu odwrócenie efektów nadmiernego spożycia kalorii i braku aktywności fizycznej – słyszymy. – Wciąż jednak leczeniu poddaje się mniej dzieci niż powinno – dodaje nasz rozmówca.

Nie tylko w wakacje

Tymczasem jeśli nasza pociecha boryka się z otyłością, zdecydowanie warto rozważyć posłanie jej do takiego „sanatorium” odchudzającego. Turnusy trwają z reguły od dwóch do czterech tygodni i odbywają się przez cały rok. Działająca przy „Jagusi” szkoła pozwala młodym pacjentom uniknąć powstania zaległości w nauce. W wakacje i dni wolne natomiast skorzystać można z bogatej oferty zajęć plastycznych, muzycznych czy teatralnych – oraz oczywiście sportowych.

Ruch i dieta kluczem do zdrowia

Zwiększenie aktywności ruchowej to ważny element leczenia otyłości, na które składają się m.in. gimnastyka ogólnousprawniająca (również w wodzie) i gimnastyka korekcyjna w przypadku wad postawy, ale też nordic walking oraz terenoterapia, czyli specjalnie opracowane wycieczki po malowniczej uzdrowiskowej okolicy.

Drugim filarem każdego turnusu jest dieta, zaplanowana indywidualnie pod kątem konkretnych potrzeb i stanu zdrowia dziecka. Otyłości zwykle towarzyszą bowiem inne schorzenia, które mogą również zostać wykryte w toku kompleksowych badań, jakim poddawani są młodzi pacjenci. Często stanowi to wstęp do podjęcia odpowiednio dobranego, skutecznego leczenia.

Więcej niż schudnąć

Celem pobytu w Szpitalu Uzdrowiskowym dla Dzieci „Jagusia” jest nie tylko zrzucenie kilku kilogramów, ale przede wszystkim wykształcenie wśród dzieci i młodzieży oraz w ich rodzicach – nowych, zdrowych nawyków dotyczących prawidłowego żywienia i podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Istotne jest tu także poznanie efektywnych narzędzi motywacyjnych, prezentowanych podczas zajęć z zakresu psychoedukacji. Obejmują one ponadto techniki wyobrażeniowe, relaksacyjne, a także poprawę samooceny i podobnie jak rozmaite zabiegi rehabilitacyjne stanowią ważne uzupełnienie programu turnusu odchudzającego.

śr. ocena 5 / głosów 5