Co to są leki OTC?

Leki OTC (od ang. over the counter drug) to nic innego niż leki dostępne bez recepty. Oznacza to, że preparaty tego typu możemy kupować i stosować samodzielnie, bez nadzoru lekarskiego. Leki OTC umożliwiają pacjentowi szybkie rozpoczęcie działań leczniczych w przypadku samorozpoznania lżejszych, powszechnych dolegliwości jeszcze przed konsultacją z lekarzem.

Leki dostępne bez recepty można kupić w aptekach, a czasem również na stacjach benzynowych, w drogeriach i zwykłych sklepach stacjonarnych. Produkty lecznicze tego typu muszą posiadać odpowiednie dopuszczenia, a zatem muszą spełniać ścisłe normy jakości i bezpieczeństwa – mówi specjalista ze Sklepu Tree Pharma.

Na co leki OTC?

Na rynku farmaceutycznym znajdziemy szeroki wybór leków dostępnych bez recepty o szerokim spektrum działania. Największą grupę preparatów leczniczych OTC tworzą środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ziołowe preparaty nasenne, specyfiki na zaburzenia układu trawiennego itp.

Charakterystyczną cechą leków OTC jest dokładne określenie bezpiecznego czasu ich przyjmowania. Zazwyczaj preparatów tego typu nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni, a informacja na  ten temat musi być umieszczona na ulotce.

Jak działają leki OTC?

Leki wydawane bez recepty są znacznie bezpieczniejsze dla organizmu, niż leki RX (sprzedawane wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej). Wynika to przede wszystkim z faktu, że są znacznie słabsze, co ogranicza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych stosowania.

Nie oznacza to jednak, że leki OTC można dawkować dowolnie. Przedawkowanie lub niewłaściwy dobór preparatów dostępnych bez recepty również grozi wystąpieniem efektów niepożądanych, jednak najczęściej ograniczają się one do gorączki i reakcji ze strony układu trawiennego.

Ostrożność zaleca się również kobietom w ciąży oraz podczas podawania leków dzieciom. Dokładne wskazania do stosowania i możliwe działania niepożądane zawsze muszą być opisane na ulotce dołączonej do opakowania leku, a pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zawartych w niej zaleceń.

Skuteczność leków OTC

Leki OTC wykazują bardzo dobrą skuteczność w radzeniu sobie z lekkimi schorzeniami. Są najlepszym rozwiązaniem w sytuacji występowania przejściowego bólu czy mało uciążliwych przeziębień, jednak w przypadku przedłużających się stanów chorobowych, należy zaniechać ich korzystania.

Jeśli dolegliwości utrzymują się powyżej 5 dni, mimo przyjmowania leków zgodnie ze wskazaniami na ulotce, konieczna jest konsultacja specjalistyczna i sięgnięcie po silniejsze preparaty, wskazane przez lekarza.

śr. ocena 5 / głosów 3