okulary korekcyjne

Różnice między okulistą a optometrystą

W salonach optycznych zatrudnia się zarówno okulistów, jak i optometrystów. Wiele osób myli ze sobą te zawody, tymczasem jest między nimi różnica zarówno w kompetencjach, jak i w rodzajach wykonywanych działań. Wyjaśniamy, czym różni się zawód okulisty od optometrysty. Do którego z tych specjalistów udać się w razie potrzeby? Sprawdź, kto może Ci udzielić fachowej pomocy.

Kim jest okulista?

Okulista jest lekarzem specjalistycznej opieki zdrowotnej zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób oczu oraz układu wzrokowego. Głównym obszarem badawczym takiego specjalisty są tzw. wady refrakcji, czyli dość często występujące schorzenia, takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm.

Taki lekarz diagnozuje pacjenta, a następnie podejmuje działania rehabilitacyjne, farmakologiczne lub operacyjne. Jest również w stanie dobierać soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne, pielęgnować oczy oraz leczyć je z chorób krótkotrwałych (zapalenie tęczówki, jaskra, zapalenie spojówek itd.). Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy w zakresie narządu wzroku, powinieneś udać się na konsultację okulistyczną.

Główne zadania optometrysty

Optometrysta z kolei to autonomiczny, regulowany zawód, zaliczający się do systemu ochrony zdrowia. Nie jest to jednak zawód ściśle medyczny, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest konieczne ukończenie studiów lekarskich. Optometrysta specjalizuje się w diagnozowaniu i kompensowaniu wad wzroku za pomocą pomocy, takich jak okulary oraz soczewki kontaktowe. Ma także kompetencje do wykrywania dysfunkcji widzenia obuocznego, potocznie zwanego zezem.

Jak tłumaczy ekspert z salonu optycznego Nemezis: „Taki specjalista bada oczy pacjentów i przeprowadza badania diagnostyczne przy pomocy profesjonalnych instrumentów i sprzętu do pomiarów, które pozwalają mu określić stan zdrowia narządu wzroku. Badania mogą również ilustrować pole widzenie, ruchy gałki ocznej, ciśnienie śródgałkowe oraz swobodę widzenia”. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości ze wzrokiem optometrysta może skierować albo do okulisty, albo od razu dobrać odpowiednią pomoc wzrokową.

Optometrysta może także udzielać pacjentom porad dotyczących „domowej” rehabilitacji. Chodzi więc między innymi o zademonstrowanie ćwiczeń z zakresu koordynacji ruchów gałek ocznych i skupiania wzroku.

Ponadto specjalista z dziedziny optometrii jest w stanie skontrolować urządzenia optyczne pod kątem ich sprawności, funkcjonalności i bezpieczeństwa i w razie potrzeby doradzić wybór innego akcesorium.

Do kogo się udać po pomoc?

Podsumowując wszystkie powyższe informacje, można więc uznać, że w przypadku chęci zmiany okularów lub soczewek lepiej zasięgnąć porady optometrysty, który specjalizuje się w doborze profesjonalnych pomocy wzrokowych. Będzie w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie.

Z kolei jeśli borykasz się ze schorzeniami układu wzrokowego, a dodatkowo chcesz udać się po poradę w związku z planowanym noszeniem soczewek – najlepiej wybrać się do lekarza okulisty.

śr. ocena 5 / głosów 1