Rodzaje usług dentystycznych

Choć wszystkie zabiegi dentystyczne dotyczą jamy ustnej, poszczególne gabinety stomatologiczne mogą bardzo się od siebie różnić pod względem oferowanych usług. Nie zawsze w jednym miejscu uda się usunąć ząb i wstawić protezę. Niektóre gabinety specjalizują się w konkretnej dziedzinie, natomiast inne oferują różne zabiegi o charakterze bardziej zaawansowanym.

Stomatologia profilaktyczna oraz leczenie próchnicy

Dla zdrowych zębów najważniejsze są profilaktyczne badania stanu uzębienia przynajmniej co 6 miesięcy. Zapobiega to rozwojowi chorób i powikłaniom, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Stomatologia profilaktyczna obejmuje także lakowanie i lakierowanie zębów. Natomiast stomatologia zachowawcza, zwana inaczej ogólną, to leczenie skutków próchnicy oraz zabezpieczenie zębów przed erozją szkliwa. Umożliwia ona przeprowadzanie rutynowych kontroli, a także wypełnianie ubytków zębowych czy leczenie kanałowe. Stomatologia zachowawcza stosowana jest także w przypadku rekonstrukcji zębów złamanych. Tego typu zabiegi przeważnie służą likwidacji ogniska chorobowego i założenia plomby.

Chirurgia dentystyczna

W przypadku nieodwracalnych ubytków, takich jak złamanie, czy zatrzymanie w tkance kostnej, zęby przeznaczone są do wyrwania. Wtedy potrzebny jest chirurg-stomatolog. Przed usunięciem zęba należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę, wykonać zdjęcie RTG oraz dokładnie zaplanować zabieg. Ze względu na inwazyjność, pacjent poddawany jest znieczuleniu. Wizyta u chirurga-stomatologa jest również potrzebna wtedy, gdy niezbędne jest podcinanie wędzidełka.

Odbudowa braku uzębienia oraz leczenie wad zgryzu

Protetyka jest dziedziną zajmującą się rekonstrukcją braków w uzębieniu, co wpływa zarówno na estetykę uśmiechu, jak również na prawidłowe funkcjonowanie aparatu zębowego. Wśród dostępnych możliwości można wyróżnić ruchome protezy osiadające lub montowane na zatrzaskach czy teleskopach, jak również uzupełnienia protetyczne nieruchome, takie jak korony i mosty. Natomiast wady zgryzu leczy się zabiegami ortodoncyjnymi. Odpowiednio dobrany aparat założony na stałe lub zdejmowany wpływa na stopniowe ustawianie zębów w łuku zębowym.

Leczenie miazgi zęba

Grupa zabiegów zajmujących się schorzeniami miazgi zębowej nazywana jest endodoncją. Opierają się one na leczeniu kanałowym, które umożliwiają poszerzanie, oczyszczanie oraz wypełnianie kanałów korzeniowych. Jak tłumaczy ekspert z centrum stomatologicznego DDent w Policach:

Leczenie endododyczne może być także przeprowadzana za pomocą mikroskopu. Podczas takiego zabiegu widoczność i oświetlenie są znacznie lepsze, a co za tym idzie, wypełnienie staje się o wiele dokładniejsze nawet w przypadku bardzo wąskich kanałów korzeniowych.

śr. ocena 5 / głosów 5