hipoterapia

Rodzaje terapii z udziałem zwierząt

Zwierzęta są obecne w życiu każdego człowieka i bardzo dobrze potrafią oddziaływać na jego zdrowie psychiczne. Badania naukowe potwierdzają ogromne korzyści, jakie płyną z kontaktów ze zwierzętami. Samo przebywanie w ich towarzystwie oddziałuje terapeutycznie na osoby chore, szczególnie dzieci. Na czym polega terapia z udziałem zwierząt i jakie są jej rodzaje?

Czym jest zooterapia i na czym polega?

Zooterapia, inaczej nazywana również animaloterapią to nic innego, jak terapia z udziałem zwierząt, która wspomaga leczenie i rehabilitację osób z problemami emocjonalnymi oraz zaburzeniami psychoruchowymi. Adresatem są szczególnie dzieci chorujące na autyzm, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce czy zmagające się z deficytami rozwoju intelektualnego. Terapia z udziałem zwierząt to również dobre rozwiązanie dla dzieci zdrowych, które poprzez kontakt z pieskiem czy kotkiem uczą się zasad odpowiedzialności, wychowania, potrafią się nimi opiekować, jak i określić codzienne potrzeby nie tylko zwierząt, ale i ludzi.

Pierwszym krokiem w animaloterapii jest przyzwyczajanie dziecka do przebywania w towarzystwie danego zwierzęcia. Spotkania mają na celu wzajemnie poznanie się, uczenie reakcji na bodźce oraz zachowania w przeróżnych sytuacjach. Dzieci podczas terapii mają bezpośredni kontakt ze zwierzęciem – mogą je dotykać, głaskać, jeździć na nim oraz bawić się z nim. Taka terapia sprawia, że maluchy łatwiej nawiązują kontakty, zarówno z rówieśnikami, jak i osobami dorosłymi, stają się bardziej pewne siebie i otwarte, zmniejsza się napięcie ich mięśni, uspokajają nerwy oraz poprawia równowaga. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie w zespołach bądź w grupie.

Jakie zwierzęta wykorzystuje się w zooterapii?

Najczęściej wykorzystywane w zooterapii są psy, koty, osły, alpaki, konie, rzadziej króliki. Nie każdy z nas ma jednak zwierzątko w domu, z którym mogłoby przebywać chore dziecko, dlatego warto wtedy wybrać się na zajęcia z animaloterapii – podkreśla nasz rozmówca reprezentujący Fundację Dzieci Wuja Toma, która posiada ośrodek terapeutyczny dla dzieci otoczony pięknymi lasami.

W terapii z udziałem zwierząt możemy skorzystać z różnych form zajęć. Może to być, np.

  • hipoterapia z udziałem koni, które przyczyniają się do poprawy postawy ciała, regulują napięcie nerwowe, zwiększają wydolność organizmu oraz przekazują dziecku wzorzec chodu,
  • onoterapia z udziałem osłów, które wspomagają rozwój ruchowy dzieci, jak również rozwój psychiczny maluchów z zaburzeniami osobowości i komunikacji ze światem zewnętrznym,
  • dogoterapia z udziałem psów tj. owczarki niemieckie, szkockie, labradory, golden retriewery czy bernardyny. Psy pomagają rozwijać koncentrację i stymulować zmysły oraz mają pozytywny wpływ na rozwój mowy u dzieci,
  • czy felinoterapia z udziałem kotów, która pomoże przełamać lęki w kontakcie ze światem zewnętrznym oraz pobudzić zmysły wzroku, słuchu oraz dotyku.

W terapii może brać udział wiele zwierząt, jednak bardzo ważne jest, aby terapeuta w każdym przypadku zapewnił bezpieczeństwo dzieciom biorącym udział w zajęciach.

śr. ocena 0 / głosów 0