Środki ochrony przed covid-19

Rodzaje środków ochrony osobistej. Maseczki, przyłbice i nie tylko

W ostatnim czasie, ze względu na pandemię koronawirusa, znacznie wzrosło zainteresowanie środkami ochrony osobistej. Wykorzystywane są one jednak nie tylko do zabezpieczenia przed zakażeniem wirusami, ale również w wielu innych sytuacjach, na przykład podczas wykonywania zabiegów. Jakie rodzaje środków ochrony osobistej możemy wyróżnić i czym się one charakteryzują?

Ochrona twarzy – maseczki, przyłbice, okulary 

Do ochrony twarzy wykorzystywane są przede wszystkim różne rodzaje maseczek. Maseczki ochronne, potocznie nazywane maseczkami chirurgicznymi, stosowane są powszechnie na sali operacyjnej. Redukują ryzyko zakażeń przenoszonych drogą kropelkową. Lepszą ochronę gwarantują maski filtrujące FFP, dostępne między innymi w ofercie sklepu Mia-Design. Występują w wersji z zaworem lub bez i są przeznaczone do jednorazowego lub wielokrotnego użytku. W roli dodatkowej ochrony twarzy, oczu i dróg oddechowych, zwłaszcza przy zabiegach generujących aerozole, używane są przyłbice i okulary ochronne.

Ochrona ciała – fartuchy i kombinezony 

W celu zabezpieczenia ciała i odzieży przed zanieczyszczeniami stosowane są najczęściej fartuchy jednorazowe. Produkowane są z tworzywa sztucznego (zazwyczaj polipropylenu), mają długie rękawy i zakrywają kolana. Istnieją także specjalne fartuchy chirurgiczne (barierowe), które przeznaczone są dla chirurgów wykonujących operacje. Dostępne są w wersji sterylnej oraz niesterylnej. Wyższy poziom zabezpieczenia zapewniają jednorazowe kombinezony medyczne, które są zakładane przez pracowników bezpośrednio narażonych na kontakt z patogenem. Wykorzystywane są również w przypadku niedoboru odpowiednich fartuchów.

Inne rodzaje środków ochrony osobistej 

W powszechnym użyciu jest wiele różnych rodzajów środków ochrony osobistej. Jednym z nich są czepki medyczne, które występują w kilku krojach – beretu, furażerki czy w kształcie hełmu. Nie tylko chronią przed wypadającymi włosami, ale także skutecznie absorbują pot. Kolejnym są rękawiczki jednorazowe, które są stałym elementem wyposażenia dla lekarzy, ratowników medycznych czy kosmetyczek. Wykonywane są z różnych materiałów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się jednorazowe rękawiczki nitrylowe, które są wysoce rozciągliwe i wytrzymałe na rozdarcia. Zapewniają ochronę przed patogenami i substancjami chemicznymi, a dodatkowo są idealnym wyborem dla osób uczulonych na lateks. Często spotykanym rodzajem środków ochrony osobistej są również jednorazowe ochraniacze na buty, które pomagają zachować czystość w salach szpitalnych, sanitariatach, magazynach spożywczych i innych miejscach.

śr. ocena 0 / głosów 0