Rodzaje protez zębowych

Dzięki nowoczesnej protetyce w łatwy i szybki sposób możemy uzupełnić braki w uzębieniu. Protezy zębowe stosuje się zarówno w przypadku braku kilku zębów, jak i przy całkowitym bezzębiu. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, jednak to, które będzie dla nas najlepsze, zależy od kilku czynników. Sprawdź jakie są rodzaje protez zębowych i wybierz najlepiej dopasowaną!

Brak zębów jest uciążliwy nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Sąsiadujące z luką zęby mogą się przemieszczać, a niechronione dziąsła narażone są na urazy i choroby. Braki w uzębieniu mogą mieć wpływ nawet na zaburzenia trawienia – niedokładnie rozdrabniamy wtedy pokarmy. Kliniki stomatologiczne dają nam jednak wiele możliwości uzupełnienia ubytków. Wszystko zależy od stanu naszej jamy ustnej oraz… zasobności portfela.

Protezy ruchome

W przypadku całkowitego bezzębia lub posiadania tylko kilku zębów najprostszym rozwiązaniem jest proteza ruchoma, czyli tak zwana sztuczna szczęka. Jest to również rozwiązanie najtańsze, choć nie pozbawione wad. Jest wykonana w całości z akrylu – trzeba być uważnym, żeby jej nie uszkodzić. Można ją nosić tylko w ciągu dnia, by dać odpocząć dziąsłom i śluzówce podczas snu. Może powodować otarcia podczas jedzenia twardych pokarmów, a ich drobinki mogą się przedostawać pod protezę.

Wśród protez ruchomych najlepszym rozwiązaniem jest proteza szkieletowa. Trzon wykonany jest z metalu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Jej zasięg jest ograniczony, co pozwala na szybsze przyzwyczajenie się do protezy. Klamry i wypustki, z których się składają umożliwiają pewne zaczepienie na pozostałych zębach, dzięki czemu nie musimy obawiać się jej przesuwania. Jeżeli mamy sporo ubytków taka proteza może pełnić funkcję szynoprotezy, stabilizującą pojedyncze, rozchwiane zęby.

Równie dobrym rozwiązaniem jest proteza elastyczna. Jest bardzo lekka, zazwyczaj wykonuje się ją z akronu, materiału termoplastycznego. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli o nią odpowiednio zadbamy, służyć będzie o wiele dłużej niż proteza akrylowa. 

Uzupełnienia protetyczne stałe

Zdarzają się sytuacje, kiedy tracimy tylko część zęba. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są licówki (które są rodzajem stałej protezy, nakładanej na zewnętrzną część zęba poprawiając jego kształt) lub korony protetyczne, które w pewnym sensie zastępują tradycyjną plombę, odtwarzając uszkodzoną koronę zęba. Te ostatnie są wykonywane z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym bądź z porcelany. Dzięki takiemu rozwiązaniu można naprawić uszkodzoną część zęba bez jego całkowitego usunięcia.

Do protez stałych zaliczają się również mosty protetyczne oraz implanty. Mosty można zamocować na naszych zębach lub na implantach – pozwalają na uzupełnienie kilku ubytków. Implanty są najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem uzupełniania ubytków w uzębieniu – dobrze wykonane są nie do odróżnienia od prawdziwych zębów, a ich pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana. Trzeba jednak decydować się na nie dość szybko po utracie własnych zębów, gdyż istnieje ryzyko, że zaniknie kość, do której będzie można wkręcić tytanowe podstawy.

Jak widać, niezależnie od ilości ubytków, istnieją rozwiązania, które znów pomogą nam cieszyć się pięknym uśmiechem. Warto jednak pamiętać, że każdorazowo powinniśmy omówić kwestię doboru odpowiednich protez zębowych z lekarzem stomatologiem, który na podstawie badania dobierze dla nas najlepsze rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 5