Oprawki okularowe

Rodzaje materiałów oprawek okularowych

Wybór odpowiednich oprawek okularowych jest niezmiernie ważny. Ich kształt bowiem oraz kolor niejednokrotnie przesądza o tym, jak nasza twarz prezentuje się w okularach. Ważny jest nie tylko odcień oprawek, który powinien być dopasowany do naszej karnacji oraz koloru włosów, czy ich kształt dopasowany do kształtu twarzy, lecz również materiał, z którego są wyprodukowane. Jakie rodzaje materiałów oprawek okularowych wyróżniamy?

Oprawki okularowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Ich wybór zależeć będzie od naszych osobistych preferencji oraz właściwości poszczególnych materiałów.

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Oprawki plastikowe

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się lekkie i zgrabne oprawki plastikowe. Ich szeroki wybór znajdziemy w sklepie OpticDesign. Sklep ten jest dystrybutorem największych światowych marek, takich jak Bulgari, Carrera, Davidoff, Emporio Armani, Dolce@Gabbana, Hugo Boss czy Ray-Ban. Okulary dostępne są w wielu rożnych kolorach kształtach, a także z różnych półek cenowych.

Oprawki mogą być wykonane z:

  • acetatu
  • materiału TR-90
  • zwykłego plastiku

Acetat to materiał hipoalergiczny, bardziej przezroczysty niż plastik, lekki, a zarazem wytrzymały, dostępny w wielu różnych kolorach.

Z kolei materiał TR-90 daje przyjemne odczucia w kontakcie ze skórą oraz powoduje wrażenie ciepła. Jest bardziej wytrzymały niż acetat, za to tak samo elastyczny. Wykorzystuje się go przede wszystkim na oprawki do okularów dla dzieci oraz dla sportowców.

Oprawki metalowe

Kolejnym tworzywem, z którego najczęściej produkuje się oprawki okularowe, jest metal.

Najczęściej używa się tytanu; materiału wytrzymałego i nie korodującego. Jest to materiał hipoalergiczny, lekki i komfortowy w użytkowaniu. Aby  zwiększyć jego sprężystość stosuje się domieszki innych metali.

Oprawki ze stali nierdzewnej będą wyjątkowo cienkie, a z monelu lekkie. Należy jednak pamiętać, że te z monelu nie całkiem ochronią okulary przed korozją i mogą powodować alergię u osób, uczulonych na nikiel.

Materiały alternatywne

Na koniec wspomnieć należy o pozostałych, alternatywnych materiałach, z których mogą być wykonane oprawki do okularów.

Mogą być to szlachetne srebro, drewno oraz bambus. Trzeba jednak pamiętać, że choć efektowne i bardzo estetyczne, mogą być mniej wygodne w użytkowaniu, aniżeli te, wykonane z materiałów tradycyjnych.

śr. ocena 5 / głosów 1