Rodzaje leków przeciwbólowych

Ból jest jedną z najczęstszych dolegliwości obniżających komfort ludzkiego życia. Przyczyny jego powstawania mogą być bardzo różne, począwszy od urazów, a skończywszy na stanach chorobowych. Najbardziej popularnym sposobem eliminacji bólu są środki farmakologiczne. Stosując leki przeciwbólowe należy zwrócić uwagę na składniki aktywne danego preparatu. Dzięki temu można trafnie dobrać rodzaj leku przeciwbólowego do rodzaju odczuwanego bólu.

Przyczyny powstawania bólu

Ponieważ ból jest odczuciem subiektywnym czasami trudno określić jego przyczynę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie występują inne obiektywne objawy jak np. uraz lub stan chorobowy, o którym wiemy. Problem określenia przyczyny bólu wyjaśnia doświadczona farmaceutka z apteki św. Barbary w Knurowie:

Ból jako przykre i negatywne wrażenie zmysłowe lub emocjonalne, powstaje pod wpływem różnego rodzaju bodźców. Fakt, że ból jest odczuciem subiektywnym powoduje, że jest nim wszystko to, co człowiek w ten sposób nazywa, bez względu na inne objawy z nim związane. Ból jest również odczuciem bardzo indywidualnym uzależnionym od wrażliwości naszych receptorów. Przykładem może być silny impuls świetlny bądź bodziec akustyczny. U jednych wywołają one ból gałek ocznych i ból lokalizowany w uchu. U innych natomiast nie spowodują żadnej reakcji. Generalnie ból dzielimy na ostry i przewlekły. Do pierwszej grupy zaliczamy wszelkiego rodzaju urazy (oparzenia, złamania, zranienia itp.), bóle wieńcowe, ból w ostrym zapaleniu trzustki i wyrostka robaczkowego czy ból spowodowany pęknięciem wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Bóle przewlekłe występują najczęściej w stanach chorobowych. Ich objawami są bóle nowotworowe, ból w niedokrwieniu kończyn dolnych na tle miażdżycy, ból reumatyczny oraz związany z innymi zmianami zwyrodnieniowymi czy bóle migrenowe.

Podział leków przeciwbólowych

Najpopularniejsze substancję aktywne zawarte w preparatach przeciwbólowych to: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i paracetamol. Są one dostępne w aptekach pod różnymi nazwami. kwas acetylosalicylowy przez wielu lekarzy i farmaceutów uznawany jest za środek najbardziej wszechstronny. Poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym posiada właściwości przeciwzakrzepowe. Jednak te ostatnie zostały ujawnione tylko u osób stale przyjmujących leki zawierające kwas acetylosalicylowy.

Preparaty zawierające ibuprofen polecane są w leczeniu stanów zapalnych, będących przyczyną niektórych rodzajów bólu. Dodatkową zaletą ibuprofenu jest fakt, że nie kumuluje się on w organizmie, lecz jest wydalany wraz z moczem.

Paracetamol możemy najczęściej spotkać w lekach przeciwgorączkowych. Należy on do substancji, które łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu ich maksymalne stężenie we krwi występuje już po około trzydziestu minutach.

Leki przeciwbólowe występują obecnie w różnej formie, co znacząco ułatwia ich przyjmowanie. Pacjenci mogą wybierać między tradycyjnymi tabletkami, kapsułkami miękkimi i tabletkami musującymi. Dostępne są również czopki, saszetki oraz plastry.

Ponieważ każdy lek może wchodzić w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami zaleca się dokładne przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania. Można też skorzystać z pomocy lekarza lub farmaceuty.

śr. ocena 5 / głosów 5