Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe to obecnie najlepsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Implant nosi się komfortowo jak własny naturalny ząb. W niczym nie ogranicza, pozwala gryźć twarde produkty, a jego pielęgnacja nie odbiega od zwykłego dbania o zęby. Implanty zębowe dzielą się na kilka rodzajów. Jakich? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Poznaj implanty zębowe tytanowe i cyrkonowe, a także jednofazowe i dwufazowe.

Czym jest implant zębowy?

Wbrew powszechnemu mniemaniu implant zębowy to nie jest sztuczny ząb. W implantologii implantem nazywa się jedynie śrubę umieszczaną w kości szczęki. Stanowi ona zamiennik korzenia. Na niej mocuje się koronę, czyli widoczną część imitującą ząb. Implanty określa się też jako wszczepy.

Implanty zębowe stanową najlepszą metodę odbudowy uzębienia nie tylko dlatego, że są bardzo wygodne, nie wymagają podklejania i tkwią w kości stabilnie jak naturalny ząb – mówi stomatolog z gabinetu Medidens . – Pozwalają one także zadbać o zachowanie prawidłowych funkcji szczęki. Osadzając wszczep w kości, nie dopuszcza się do jej zaniku. Uzupełniony ząb nie pozwala też na rozchwianie tych sąsiadujących.

U osób, które nie zdecydują się na implant, z czasem może dojść do zaniku kości, zęby sąsiadujące oraz te z drugiej szczęki tracą właściwe oparcie i nie są wystawione na prawidłowy nacisk, co skutkuje m.in. utrudnieniami w żuciu czy zmianami rysów twarzy.

Typy implantów zębowych

Implanty zębowe są dostępne w różnych rodzajach. Typ wszczepu najlepszy dla Ciebie dobierzesz wspólnie ze specjalistą implantologii po wykonaniu kilku badań mających określić m.in. stopień zaniku kości szczęki.

Implanty zębowe można podzielić ze względu na materiał wykonania oraz na czas potrzebny do całościowego wykonania uzupełnienia.

Jeśli chodzi o materiały, wyróżnia się implanty:

  • tytanowe,
  • cyrkonowe.

Oba te rodzaje wykazują wysoką biokompatybilność i zrastają się z kością. To, co je odróżnia, to kolor. Tytanowe wszczepy są srebrne i połyskują metalicznie, co może być widoczne, jeśli nastąpi cofanie się dziąseł. Implanty cyrkonowe, nazywane też ceramicznymi, wyglądają jak porcelana i dobrze imitują naturalny wygląd zęba.

Pod względem czasu oczekiwania na pełny rezultat pracy implantologia wyróżnia się wszczepy:

  • jednofazowe,
  • dwufazowe.

Te pierwsze są gotowe już po jednej wizycie, na której specjalista mocuje zarówno implant, jak i koronę. Wychodzisz więc z gabinetu z pełnym garniturem zębów i pięknym uśmiechem. W przypadku implantów dwufazowych między założeniem implantu i stałej korony musi minąć trochę czasu. W okresie między wizytami następuje odbudowa kości i trwałe umocowanie w niej wszczepu.

śr. ocena 5 / głosów 3