implanty zębowe

Rodzaje implantów zębowych

Brakujący ząb lub nawet duże luki zębowe nie są już teraz żadnym problem dla dentysty. Odwiedzając gabinet stomatologiczny można je szybko uzupełnić. W jaki sposób? Obecnie stosowane są implanty zębowe zastępujące korzenie oraz sztuczna nadbudowa (korona lub łącznik), które razem pozwalają ponownie uśmiechać się szeroko! Dowiedz się, jakie konkretnie rodzaje implantów są dostępne oraz czym się między sobą różnią.

Jakie wyróżnia się rodzaje implantów ze względu na materiał, z jakiego są wykonane?

Gabinet stomatologiczny oferuje różnego rodzaju implanty zębowe. Różnią się między sobą m.in. materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wśród dostępnych, najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Są często wybierane, gdyż nie uczulają, a także szybko zrastają się z kością, co przekłada się na ich trwałość. Innym materiałem, z którego się je produkuje jest tlenek cyrkonu. Takie implanty nazywane są cyrkonowymi lub ceramicznymi i również są odporne na ścieranie.

Rodzaje implantów zębowych – podział ze względu na głębokość umieszczenia

Warto podkreślić, że implanty zębowe różnią się między sobą także ze względu na głębokość ich umieszczenia. Najczęściej stosowane są implanty śródkostne (wewnątrzkostne), które montowane są w kości szczęki lub żuchwy. Cechuje je także dwuetapowość procesu wszczepiania implantu. Najpierw stomatolog umieszcza wszczep, a dopiero po 3-6 miesiącach zakłada na niego koronę lub łącznik. Wyróżnia się także implanty podkostnowe, które z kolei umieszcza się na zewnętrznej części kości, gdy u pacjenta kość ma niewielką gęstość. Tutaj proces ma tylko jeden etap, a implant cały czas wystaje poza linię dziąseł.

Jakie jeszcze implanty zębowe są dostępne w gabinetach stomatologicznych?

Implanty zębowe mogą mieć także różne kształty. Najczęściej gabinety dentystyczne oferują pacjentom implanty: śrubowe, cylindryczne, żyletkowe i ramowe – podkreśla specjalista z gabinet stomatologicznego w Częstochowie.

Dodatkowo, oprócz kształtu odróżnia implanty także ich wielkość. Zależnie od tego, czy są przygotowane pod uzupełnienie jednego ubytku, grupy zębów lub np. protezę. Najczęściej mają wymiary do 4 mm średnicy, jednak występują także mniejsze i większe od nich. Ponadto, dentysta może także zalecić implanty czasowe (np. podczas leczenia wady zgryzu) lub implanty stałe (wykonywane są najczęściej i stanowią podstawę do koron, mostów i protez). Warto wiedzieć, że istnieje podział także na implanty jednofazowe i dwufazowe. Pierwsze z nich są łatwiejsze do wszczepienia, gdyż wymagają tylko jednego zabiegu chirurgicznego. Z kolei w implantach dwufazowych konieczne jest najpierw ich wszczepienie, a dopiero po zagojeniu nałożenie uzupełnienia protetycznego.

śr. ocena 5 / głosów 1