przeciwdeszczowa odzież ochronna

Robocza odzież przeciwdeszczowa. Charakterystyka

Niektóre profesje wiążą się z tym, że obowiązki zawodowe są w dużej mierze wykonywane na zewnątrz i pod gołym niebem. Jak nietrudno się domyślić, pracownikom może zagrażać tam szereg czynników. Należą do nich słońce, promienie UV, zbyt wysoka i niska temperatura, a także deszcz. Aby chronić personel przed opadami atmosferycznymi, pracodawca musi wyposażyć podwładnych w odpowiednią odzież przeciwdeszczową.

Co składa się na roboczą odzież przeciwdeszczową?

Robocza odzież przeciwdeszczowa to zestaw ubrań, który musi skutecznie zabezpieczać personel przed wodą. Właśnie dlatego te ubrania występują w wielu wariantach oraz modelach.

Wśród odzieży przeciwdeszczowej można znaleźć oczywiście kurtki. To zdecydowanie podstawowy element ubioru pracownika, który pracuje na zewnątrz. Oprócz tego musi być on wyposażony w nieprzemakalne spodnie. Dobrze sprawdzają się także płaszcze i ogrodniczki wykonane z wodoodpornych tkanin. Warto zainwestować również w komplet składający się z przeciwdeszczowej bluzy oraz spodni.

O tym, kiedy pracodawca musi zagwarantować pracownikom odzież przeciwdeszczową, mówią przepisy. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest ona dla bezpieczeństwa oraz zdrowia personelu. Chroni przed deszczem, ale także przed związanym z nim zimnem. Jak wiadomo, długie wykonywanie obowiązków zawodowych w zbyt niskiej temperaturze grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – w tym hipotermią” – mówi ekspert z firmy Amber Marine.

Czym charakteryzuje si odzież przeciwdeszczowa?

Odzież taka jest całkowicie wodoodporna. Oznacza to, że nie przepuszcza przez swoją powierzchnię wody ani śniegu. Właściwość ta musi być potwierdzona przez normę EN343.

Nie można zapomnieć też o tym, że robocze ubrania przeciwdeszczowe są wykorzystywane głównie przez pracowników z sektora budowlanego oraz podczas robót drogowych. Dlatego powinny ona spełniać także kilka innych kryteriów. Po pierwsze odzież musi być odpowiednio ciepła i chronić przed niskimi temperaturami. Powinna również zapewniać właściwą wentylację. Natomiast niektóre modele kurtek czy spodni wodoodpornych powinny być wykonane z materiałów w kolorach ostrzegawczych. Dzięki temu pracownicy będą doskonale widoczni podczas robót na zewnątrz. O tym, jakie kolory i odblaski muszą mieć ubrania, mówi norma EN471.

Robocza odzież przeciwdeszczowa musi być także wygodna oraz funkcjonalna. Nie może krępować ruchów, uwierać, zsuwać się czy uciskać. Nie mniej istotna jest jej praktyczność. Decydują o niej na przykład kieszenie – wewnętrzne i zewnętrzne – czy też regulowane szelki.

śr. ocena 5 / głosów 1