Rekonstrukcja uzębienia

Rekonstrukcja uzębienia. Kilka słów o technologii CEREC

Każda profesjonalna i nowoczesna klinika stomatologiczna dysponuje systemem CEREC. Ta innowacyjna technologia pozwala pracującym w nim lekarzom na szybkie i niezwykle precyzyjne wykonanie wypełnień ceramicznych bez konieczności współpracy z pracownią protetyczną. To wszystko zaś jest możliwe już w trakcie jednej wizyty. Przeczytaj i przekonaj się sam.

CEREC – system na miarę czasu

Co się kryje pod terminem CEREC? Skrót CEREC pochodzi od angielskiej nazwy Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics lub CEramic REConstruction, a oznacza po prostu wykorzystywane w stomatologii estetyczne rekonstrukcje ceramiczne. Twórcami systemu CEREC byli dr Werner Mörmann oraz dr Marco Brandestini – stomatolodzy ze szwajcarskiego uniwersytetu w Zurychu.

Pierwsza w historii rekonstrukcja protetyczna w technologii CEREC została zaś wykonana w 1985 roku, a sama metoda bardzo szybko zyskała powszechne uznanie. Tradycyjne wyciski zostały w niej zastąpione przez skanowanie wewnątrzustne, które sprawia, że pełnoceramiczne uzupełnienie może być gotowe w bardzo krótkim czasie. Dzięki możliwości wirtualnego projektowania odbudowy naszego zęba, proces jego rekonstrukcji w całości może przebiec nawet w trakcie jednej wizyty. Wyjątkiem są rekonstrukcje takie jak na przykład wielopunktowe mosty, przy tworzeniu których konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanych prac protetycznych. Wówczas cała procedura może trwać 2 – 3 dni.

Technologia CEREC w praktyce

Jakie dokładnie wypełnienia powstają przy wykorzystaniu tej metody?

Ta zaawansowana technologia umożliwia obrazowanie 3D, a tym samym pozwala nam na szybkie i bardzo precyzyjne wytworzenie różnego rodzaju wypełnień ceramicznych – począwszy od licówek i koron, poprzez wypełnienia typu inlay i onlay, na wielopunktowych mostach kończąc – wyjaśnia nasz rozmówca, lekarz z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie.

A jak wygląda zastosowanie technologii CEREC w praktyce?

W pierwszym etapie stomatolog opracowuje wirtualny wycisk, który posłuży jako baza do przyszłej pracy protetycznej. Wycisk zaś powstaje w procesie skanowania, który polega na rejestracji przeznaczonych do opracowania zębów pacjenta przy użyciu specjalnej wewnątrzustnej kamery.

Wycisk wirtualny wyróżnia się dużo większą precyzją niż wycisk w formie tradycyjnej, gdyż rejestruje on zarówno tkanki miękkie, jak i twarde w ich prawidłowym położeniu. Przy wycisku, pobieranym w formie tradycyjnej, zawsze istniało ryzyko, że masa wyciskowa wywoła deformację obrazu. Ponadto wycisk wirtualny z niezwykłą precyzją odwzorowuje relacje zębów przeciwstawnych oraz nie generuje zmian w relacji między zębami a tkankami miękkimi.

Powstały w ten sposób obraz wycisku jest rejestrowany, a następnie archiwizowany przez oprogramowanie systemu CEREC po to, aby w kolejnym etapie specjalista mógł opracować wirtualny projekt odbudowy protetycznej. Czas opracowania projektu wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy projekt jest już gotowy, stomatolog dobiera odpowiedni odcień oraz wielkość kostki porcelanowej, będącej materiałem na przyszłą odbudowę protetyczną. Właściwie wybrany surowiec jest zaś umieszczany w cyfrowej frezarce, która formuje z niego daną rekonstrukcję. A wszystko odbywa się w oparciu o wirtualny model i najczęściej trwa do kilkunastu minut.

W ostatnim etapie całego procesu przeprowadzane jest cementowanie gotowej rekonstrukcji przy użyciu światłoutwardzalnego kompozytu, a następnie polerowanie powierzchni nowo powstałego uzupełnienia.

śr. ocena 5 / głosów 1