Rehabilitacja dzieci z MPD

Mózgowe porażenie dziecięce to złożony problem terapeutyczny. Ponieważ nie można go zupełnie wyleczyć, specjaliści skupiają się głównie na łagodzeniu objawów. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji dziecko będzie mogło w przyszłości funkcjonować w miarę samodzielnie. Ważne, by terapia nie obejmowała tylko stymulacji ruchowej, ale także psychiczną. Poniżej omawiamy najpopularniejsze metody rehabilitacji dzieci z MPD.

Terapię u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu tworzące się wzorce ruchowe będą najbardziej zbliżone do prawidłowych, a patologiczna motoryka nie zdąży się w pełni rozwinąć. Rehabilitacja powinna być ciągła i kompleksowa. Program dobierany jest indywidualnie, zgodnie z potrzebami i możliwościami dziecka.

Rehabilitacja ruchowa

Jednym z najczęstszych objawów u pacjentów z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego jest duża spastyczność. Napięcia pojawiają się w obrębie kończyn, barków i szyi, co utrudnia przeprowadzanie ćwiczeń ruchowych. Dlatego rehabilitację warto rozpocząć właśnie od obniżenia spastyczności. Pomocne będą masaże, hydromasaże, ciepłe kąpiele, przytulanie, bujanie czy głaskanie.

Wiodącą metodą rehabilitacji dzieci z MPD jest terapia NDT-Bobath. Wspomaga wszechstronny rozwój dziecka, by mogło stać się możliwie jak najbardziej niezależne. Autorzy metody zaobserwowali, że maluchy z mózgowym porażeniem dziecięcym doświadczają czucia i ruchu w inny sposób niż maluchy zdrowe. Dlatego też wykonują poszczególne ruchy nieprawidłowo.

Dzięki terapii hamowane są odruchy nieprawidłowe, a wyzwalane takie, które w największym stopniu przypominają prawidłowe. Ćwiczenia wpływają na napięcie mięśni: obniżają wzmożone i podwyższają obniżone. Później zdobyte umiejętności ruchowe utrwala się w codziennych czynnościach. W ramach tej metody terapeuta zajmuje się całym ciałem dziecka, a nie tylko wybranymi kończynami – wyjaśnia ekspert z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim.

W rehabilitacji małych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym istotne są również ćwiczenia usprawniające mięśnie, stawy i ścięgna, masaże, kinezjoterapia (pionizowanie) i fizjoterapia (kąpiele wodne, piaskoterapia, hipoterapia).

Fizykoterapia

U dzieci z MPD do rehabilitacji ruchowej warto dołączyć krioterapię i światłolecznictwo. Pierwsza metoda przewiduje leczenie niskimi temperaturami. Stymuluje to układy nerwowy, odpornościowy i krwionośny. Zimno korzystnie wpływa na stawy i zwiększa ich ruchomość. Może również pomóc obniżyć spastyczność. Światłolecznictwo polega głównie na naświetlaniu miejscowym. Pomaga rozgrzać mięśnie i stawy, a co za tym idzie także je rozluźnić. Zabieg zwiększa ruchomość i obniża spastyczność.

Rehabilitacja pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym nie powinna jednak ograniczać się tylko do terapii ruchowej i neurologicznej. Dziecko wymaga także opieki choćby logopedy, który pomoże wykształcić prawidłowe odruchy połykania, żucia i gryzienia. Warto korzystać także ze wsparcia pediatry, pedagoga specjalnego, ortopedy, okulisty, laryngologa, psychologa, a nawet dietetyka.

śr. ocena 5 / głosów 5