Regeneracja organizmu po wypadku

Powrót do normalnego życia po wypadku wymaga czasu. W zależności od rodzaju zdarzenia, konieczny jest odpoczynek, stosowanie odpowiedniej diety i leków, a niekiedy również pomoc ze strony specjalistów np. fizjoterapeutów czy psychologów. Regeneracja organizmu i proces rekonwalescencji nie zawsze są więc proste. Jak to wygląda w praktyce? Co warto na ten temat wiedzieć?

Jak wygląda proces regeneracji powypadkowej?

Profesjonalną pomocą osobom po różnego rodzaju wypadkach zajmuje się m.in. Instytut medycyny interwencyjnej Inmedin. Na czym polega zatem proces regeneracji po wypadku? Warto przede wszystkim pamiętać, że do niebezpiecznych sytuacji dochodzi w różny sposób. Najczęściej są to wypadki komunikacyjne czy wypadki w pracy. O kontuzje i urazy nietrudno również na gospodarstwach rolnych. Ich skutkom na ogół skutecznie przeciwdziała rehabilitacja, która powinna zostać podjęta jak najwcześniej – gdy tylko jest to możliwe. Z pomocą przychodzi na szczęście wielokrotnie ubezpieczenie OC sprawcy lub inne źródła finansowania. Jak to wygląda w praktyce?

Finansowanie rehabilitacji

Zgodnie z art. 444§ 1 KC, w razie spowodowania uszkodzenia ciała lub istotnego wpływu na zdrowie psychiczne ofiary wypadku, sprawca wypadku finansuje rehabilitację poprzez swoje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wybrana placówka rehabilitacyjna, z którą stosowna umowa została wcześniej podpisana, rozlicza się wtedy z firmą ubezpieczeniową sprawcy. W razie braku ubezpieczenia OC sprawcy lub trudności w uzyskaniu rekompensaty za rehabilitację, zawsze istnieje możliwość sfinansowania jej w całości lub częściowo z własnych środków. Warto pamiętać, że nasze zdrowie jest ważne i nie należy oszczędzać na rehabilitacji powypadkowej, ponieważ konsekwencje takiego zaniedbania mogą być dla nas bardzo dotkliwe.

Na czym polega rehabilitacja po wypadku?

Rehabilitacja po wypadku to w praktyce proces intensywnego oddziaływania terapeutycznego. Jego celem nadrzędnym jest oczywiście przywrócenie organizmu do stanu sprzed wypadku bądź przywrócenie sprawności, która umożliwia samodzielność na co dzień. Tym samym okazuje się, że rehabilitacja po wypadku zawsze powinna być kompleksowa i indywidualnie zaplanowana. Obejmować może pomoc ze strony wielu specjalistów np. neurologa, ortopedy, fizjoterapeuty czy psychologa. Ponadto należy dostosować ją zawsze do rodzaju obrażeń powypadkowych i ich skutków. Duże znaczenie ma również aktualny stan zdrowia poszkodowanego w wypadku. Leczenie i powrót do formy w zależności od skali wypadku i rodzaju obrażeń trwać może naprawdę sporo czasu. W skrajnych przypadkach pełny powrót do zdrowia nie jest możliwy.

śr. ocena 5 / głosów 5