Przyczyny powstawania oraz metody leczenia hemoroidów

Hemoroidy to właściwie nie jest choroba. To elementy odbytu, w które wyposażony jest każdy człowiek i które pomagają kontrolować wypróżnienia. Popularnie „hemoroidami” nazywa się jednak nieprzyjemną sytuację, kiedy utrzymuje się w nich za dużo krwi, co prowadzi do stanu zapalnego. Prędzej czy później w podobnej sytuacji znajduje się co drugi z nas. Wynika to m.in. z różnorodności przyczyn. Na szczęście sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością jest niemal równie wiele.

Objawy

Najpierw pojawia się świąt okolic odbytu, później może zacząć się sączyć charakterystyczna wydzielina, innym objawem jest niewielkie krwawienie (z silniejszym należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może ono oznaczać nawet nowotwór!). Niestety, symptomy te często są ignorowane, a chory „zaczyna się przejmować”, dopiero gdy odczuje dyskomfort związany z powiększeniem się i wypadaniem guzka krwawniczego z odbytu. – Tymczasem im wcześniej wykryte zostanie to schorzenie, tym łatwiej i szybciej można je wyleczyć – mówi specjalista z Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń „Unicardia”.

Leczenie zachowawcze

Często, zwłaszcza w pierwszych stadiach choroby, wystarcza kilkutygodniowe leczenie zachowawcze, polegające na piciu dużej ilości płynów (2-2,5 l dziennie) i wzbogaceniu diety w produkty bogate w błonnik, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czekolady, kawy, alkoholu, ostrych przypraw, tłuszczów zwierzęcych, nasion i orzechów. Do tego dochodzą tabletki, maści, kremy, żele lub czopki o działaniu przeciwzapalnym, ewentualnie środki rozluźniające stolec (przy zaparciach) i nasiadówki. Wiele specyfików dostępnych jest bez recepty, lepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Metody bardziej zaawansowane

Jeśli to wszystko nie pomaga, pozostaje jeszcze jedna z kilku bardziej zaawansowanych metod leczenia hemoroidów. Tradycyjnym sposobem jest chirurgiczne wycięcie guzków, z założeniem szwów (co zapobiega powikłaniom w postaci zwężeniu odbytu) albo bez. Popularne jest także tzw. gumowanie, czyli nałożenie na guzek specjalnej opaski, która odcina mu dopływ krwi, w efekcie czego guzek ten obumiera i po 7-10 dniach samoistnie odpada. Dzieje się tak również w wyniku skleroterapii, tj. ostrzyknięcia hemoroidu substancją powodującą powstanie skrzepu – to jedna z tańszych metod. Guzki można także wymrozić (ciekłym azotem) albo wypalić (koagulacja laserem bądź promieniowaniem podczerwonym).

Do najnowszych, ale też najdroższych metod należą Longo oraz DGHAL (Morinagi). W pierwszej używa się specjalnego urządzenia zwanego staplerem, które umieszcza guzki we właściwym miejscu, tak że już po kilku godzinach ustępują wszelkie dolegliwości. DGHAL z kolei polega na założeniu samowchłaniających się szwów na naczynia doprowadzające krew do hemoroidów. Metoda ta nie generuje powikłań, a w dodatku obniża ryzyko ewentualnych nawrotów.

Przyczyny i profilaktyka

Hemoroidy to często problem osób starszych. Związane jest to ze zmniejszonym u nich napięciem mięśniowym. Problem żylaków odbytu może jednak dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Sprzyjają temu m.in. przebyte porody i operacje odbytu, a także przewlekła niewydolność krążenia, ale też czynniki, na których ograniczenie możemy mieć wpływ. Należą do nich dieta uboga w błonnik i zbyt małe spożycie płynów, a także brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. W tym ostatnim przypadku niestety chodzi również o siedzenie na koniu czy rowerze – kolarze i uprawiający jeździectwo cierpią z powodu hemoroidów niemal tak często jak kierowcy i osoby np. spędzające wiele czasu przed komputerem. Problem ten spotyka również tych, którzy nadużywają środków przeczyszczających, a także kobiety w ciąży. Po porodzie jednak często hemoroidy same się zmniejszają, nie wymagając leczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5