Przebieg zabiegu kastracji psów

Kastracja to zabieg zalecany wszystkim właścicielom psów, które nie są zwierzętami hodowlanymi – nie tylko jest on formą antykoncepcji, ale także pozwala zapobiegać niepożądanymi zachowaniom psa i licznym chorobom układu rozrodczego. Jak wygląda kastracja oraz rehabilitacja po zabiegu? Tego dowiemy się z poniższego tekstu.

Jak wygląda zabieg kastracji?

Kastracja jest zabiegiem polegającym na chirurgicznym usunięciu jąder. Wykastrowany pies staje się bezpłodny, a praca jego układu hormonalnego ulega zaburzeniu, co może mieć istotny wpływ na jego zachowanie: mniejszą agresywność, szczególnie w stosunku do samic, mniejsze skłonności do oznaczania mieszkania moczem, włóczęgostwa i zaspokajania swojego popędu płciowego na obiektach znajdujący się w jego otoczeniu.

Należy jednak pamiętać, że efekty te są lepiej widoczne u młodych samców, które jeszcze nie zaczęły współżycia, niż u osobników starszych, u których takie zachowania zdążyły się już utrwalić – wyjaśnia lekarz weterynarii z kliniki Białostoczek-Wet.

Zwierzę, które ma zostać poddane zabiegowi musi być zdrowe, mieć aktualny stan szczepień oraz profilaktyki przeciwpasożytniczej – jego stan zdrowia oceniany jest przez lekarza tuż przed zabiegiem. Jeśli istnieją do tego przesłanki, wykonywane są dodatkowe badania, m.in. morfologia krwi, badanie moczu czy USG. Następnie psu podawane jest znieczulenie ogólne. Sam zabieg przeprowadza się na dwa sposoby:

  • Cięcie przedmosznowe – wyróżnić można dwie metody wykonywania tego zabiegu, w obu pies układany jest na grzbiecie:
    • Metoda otwarta – jądro przesuwa się w okolicę przedmosznową i około 2-3 cm nad nim wykonuje cięcie skóry, tkanki podskórnej oraz blaszki ściennej osłonki pochwowej. Przez to nacięcie wysuwa się jądro, przymocowane do osłonki więzadłem ogona nadjądrza. Część tę odpreparowuje się na tępo, w wyniku czego jądro oddziela się od osłonki. Następnie podwiązuje się i odcina uwidoczniony powrozek nasienny – to samo robi się z mięśniem dźwigaczem. Na koniec ranę się zamyka.
    • Metoda zamknięta – przy cięciu należy zachować ostrożność, by nie rozciąć osłonki pochwowej, należy ją odpreparować od okolicznych tkanek. Następnie odciąga się powrózek znajdujący się w odsłonie pochwowej i podwiązuje materiałem wchłanialnym
  • Usunięcie moszny – u podstawy moszny wykonuje się cięcie o wrzecionowatym kształcie. Po odpreparowaniu skóry moszny i zatamowaniu ewentualnych krwotoków odsłania się jądra z zachowanie osłonki pochwowej. Następnie podwiązuje się powrózki nasienne. Zabieg wieńczy zszycie tkanki podskórnej i skóry.

Po zabiegu kastracji

Właściciel po zabiegu kastracji musi pamiętać o ograniczeniu psu swobody ruchu, w przeciwnym wypadku może dojść do obrzęków i otwarcia ran. Pies nie powinien biegać, szczególne w okresie dwóch-trzech dni po operacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyprowadzanie zwierzęcia na smyczy i nie spuszczanie go z niej.

śr. ocena 5 / głosów 3