Profilaktyka i terapia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów ras dużych

Psy każdej rasy, niezależnie od tego, czy prowadzą leniwy, czy aktywny tryb życia, regularnie muszą się poruszać. Aby ta konieczna do funkcjonowania czynność była wykonywana sprawnie, pupil musi mieć zdrowe kości i stawy. Niestety, czasem pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów, która najczęściej dotyczy psów ras dużych i znacząco obniża komfort życia pupila. W jaki sposób można ją leczyć? Dowiedz się także, co robić, aby wzmocnić układ kostno-stawowy zwierzaka i sprawić tym samym, by był mniej podatne na mikrourazy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów ras dużych – jak ją leczyć?

Psy ras dużych określane są jako te, które po osiągnięciu wieku dorosłego ważą powyżej 25 kg, a z kolei, gdy ważą powyżej 45 kg określane są jako rasy olbrzymie. Osobniki te narażone są szczególnie na choroby układu kostno-stawowego, w tym szczególnie na chorobę zwyrodnieniową stawów. Zwyrodnienie najczęściej dotyka stawu: kolanowego, biodrowego, ramiennego, stępowego i łokciowego.

U psów ras dużych, u których dochodzi do mikrourazów wynikających z obecności zwyrodnień pojawiają się objawy takie jak ból, sztywność chodu i jego nieregularność, kulawizny. Wiąże się to także z niechęcią do aktywności i ogólną drażliwością psa – podkreśla specjalista z firmy EXIM PHARMA, właściciel marki suplementów diety dla psów i kotów MyPupillo.

Należy podkreślić, że choroba zwyrodnieniowa u psa szybko postępuje, dlatego należy ją w porę zauważyć i leczyć. Najczęściej terapii polega na zastosowaniu leków NLPZ, czyli niesterydowych leków przeciwzapalnych. Stosowane są też preparaty regenerujące chrząstkę tzw. chondroprotetyki. Ponadto, należy pamiętać, aby pies miał zapewnioną regularną dawkę ruchu oraz odpowiednią dietę.

Jak skutecznie wzmocnić układ kostno-stawowy psa? – profilaktyka 

Aby stawy i kości psów były jak najdłużej zdrowe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na żywienie pupila. Decydując się na konkretną karmę, należy dobrać ją do wieku i wielkości psa, a także sprawdzić, czy zawiera m.in. dużą ilość mięsa, niewielką zbóż oraz czy są w niej korzystne dodatki takie jak warzywa, zioła i owoce. Na stawy psów szczególnie korzystnie wpływają składniki takie jak: glukozamina, witamina C, metylosulfonylometan i siarczan chondroityny. Dlatego też tak ważna jest suplementacja. Preparat na stawy dla psów chronią chrząstkę stawową, a także minimalizują już pojawiające się stany zapalne i objawy bólowe. Ponadto, tego typu suplementy dla zwierząt regulują wydzielanie mazi stawowej, a także sprawiają, że stawy są mniej podatne na mikrourazy i bardziej odporne na inne, niekorzystne dla nich warunki. Dodatkowo, w profilaktyce niezwykle istotna jest także regularna dawka ruchu, co również wpływa pozytywnie na organizm i zmniejsza ryzyko choroby. Ponadto, aktywność ta wspomaga budowę masy mięśniowej, co także korzystnie wpływa na kości.

śr. ocena 5 / głosów 5