prostata

Problem prostaty u mężczyzn

W dojrzałym wieku mężczyźni mogą mieć problemy z prostatą – gruczołem krokowym umiejscowionym pod pęcherzem moczowym. Jego rozrost może doprowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu. Profilaktyczne badania są jednak w stanie w porę zapobiec temu problemowi.

Czym jest prostata?

Prostata jest narządem występującym wyłącznie u mężczyzn. Wytwarza ona płyn, który jest odpowiedzialny za płodność mężczyzny. U niemowlęcia jej wielkość wynosi ok. 2 cm3, natomiast około 30. roku życia osiąga 12-20 cm3. Zmiany związane z procesem starzenia przyczyniają się rok po roku do jej powiększania. Po 50. roku życia prostata ulega rozrostowi w wyniku zaburzeń hormonalnych. W Polsce problem ten dotyczy ok. 2 mln mężczyzn. Niestety, zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do rozwoju bakterii, zapalania pęcherza, a także cofania się moczu do nerek i ich stopniowego uszkadzania.

Objawy rozrostu prostaty

Objawy choroby wynikającej z powiększenia prostaty oraz z podrażnienia dolnych dróg moczowych mogą być następujące:

  • osłabienie strumienia moczu,
  • przerywany strumień moczu,
  • czekanie z rozpoczęciem oddania moczu,
  • uczucie niepełnego oddania moczu,
  • zatrzymanie moczu,
  • kilkukrotne oddawanie moczu w nocy,
  • gwałtowne parcie na mocz.

Rozrost prostaty to jedno, natomiast rak tego gruczołu to drugie. Jest to najczęstsza odmiana nowotworu i występuje u ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn w Polsce. Jego rozwój zależy od męskich hormonów płciowych – androgenów i testosteronu, który wytwarzany jest przez jądra. Nadmiar tego drugiego grozi rakiem prostaty.

Leczenie raka prostaty

Rozwój nowotworu przebiega bez objawów lub są one takie, jak w łagodnym rozroście prostaty (opisane powyżej). Jeżeli stan jest zaawansowany, mogą wystąpić bóle związane z przerzutami do układu kostnego. W leczeniu raka prostaty można zastosować jedną z kilku metod: zabieg chirurgiczny, radioterapia, chemioterapia lub hormonoterapia. Decyduje o tym zarówno stopień zaawansowania choroby, jak i wiek chorego, a także współistniejące schorzenia.

Standardowym leczeniem jest leczenie chirurgiczne, ale można również przeprowadzić zabieg metodą laparoskopową – zauważa Piotr Kowalski, który prowadzi Gabinet Urologiczny i pomaga w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób natury urologicznej.

śr. ocena 5 / głosów 2