Prawidłowa higiena jamy ustnej – nieodzowna dla zdrowych zębów

Większość osób wie, ze prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawowym warunkiem posiadania zdrowych i pięknych zębów. Niestety dla większości z nas zasady higieny zębów ograniczają się jedynie do ich szczotkowania. Jest to jednak duży błąd. To prawda, że szczotkowanie jest bardzo ważne, ale niestety nie pozwala na całkowite pozbycie się wszystkich gromadzących się na zębach i pomiędzy nimi resztek jedzenia i na przeciwdziałanie pojawiania się próchnicy.

Szczotkowanie po każdym posiłku

Mimo iż większość z nas regularnie szczotkuje swoje zęby, to mało kto dba o to, żeby tę czynność wykonywać po każdym posiłku. W dzieciństwie nauczono nas bowiem, że zęby powinno się myć 2 razy dziennie: rano oraz wieczorem. Jest to bardzo dobra zasada, jednak niestety nie pozwala ona na całkowite pozbycie się z jamy ustnej wszystkich resztek jedzenia oraz na zneutralizowanie powstałych kwasów. Zdecydowanie lepsze efekty daje mycie zębów po każdym posiłku. Jest to bardzo ważne, jeżeli zależy nam na uniknięciu nieprzyjemnych zabiegów w gabinecie dentystycznym.

Inna kwestia to prawidłowy dobór oraz regularna wymiana szczoteczki do czyszczenia zębów oraz wybór pasty. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo rodzajów past. Półki w sklepach aż się uginają od ich ilości. Jeżeli zależy nam jednak na paście, której główną zaletą nie będzie przyjemny smak i intensywny zapach, warto jest kupować specjalistyczne pasty w aptece, także w aptekach internetowych, takich jak np. apteka Po Różami. Zakupione u farmaceuty pasty odznaczają się zazwyczaj większą ilością substancji aktywnych, oraz mniejszą zawartością różnego rodzaju dodatków, m.in. często mających działanie uczulające substancji zapachowych i smakowych.

Drugą ważną kwestią jest dobór szczoteczki. Przyjęło się że dorosły człowiek powinien wybierać szczoteczki o średnio twardym włosiu. Lepiej jest również wybrać taką, która posiada włoski o różnej długości, dzięki czemu łatwiej dotrze do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać co miesiąc lub gdy zauważymy że włosie zaczyna się na niej rozchodzić.

Nitkowanie zębów

Drugim bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie. Jest ono bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że samo szczotkowanie nie umożliwia usunięcia gromadzących się resztek pokarmów z pomiędzy zębów. Nici dentystyczne można kupić zarówno w aptekach, jak i w drogeriach oraz w większości supermarketów. Na początku sama czynność może nam się wydawać trudna, jednak przy odrobienie dobrych chęci oraz po nabraniu wprawy, nitkowanie stanie się dla nas tak samo naturalnym codziennym zwyczajem, jak szczotkowanie.

Płukanie zębów

Ostatnim ważnym elementem jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Zawierający fluor płyn, pozwala na ostateczne pozbycie się zawieruszonych jeszcze w jamie ustnej resztek pokarmu oraz na należyte zabezpieczenie naszych zębów przed działaniem bakterii. Czynność tę powinniśmy wykonywać wieczorem, przed snem, zaraz po zakończeniu nitkowania. Dobrze wykonane płukanie jamy ustnej sprawi, że po przebudzeniu nie będziemy mieli nieprzyjemnego zapachu z ust.

śr. ocena 7.5 / głosów 2