Podstawy profilaktyki stomatologicznej

Nigdzie tak dobrze, jak w stomatologii, nie sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka stomatologiczna, to wszelkie działania, które podejmujemy, aby zapobiegać chorobom zębów i przyzębia. Obejmują samodzielną higienę jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa oraz profilaktyczne zabiegi higienizacyjne. Profilaktyka stomatologiczna to korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla urody.

Podstawowa profilaktyka domowa

Profilaktyka stomatologiczna zapobiega próchnicy oraz chorobom zębów i tkanek przyzębia. Należy pamiętać o tym, że zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólną kondycję organizmu. Próchnica może przerodzić się w choroby tkanek otaczających ząb, a rozprzestrzeniające się bakterie mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organów wewnętrznych oraz zaostrzać istniejące choroby.

Podstawą profilaktyki stomatologicznej jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej usuwa płytkę bakteryjną, będącą powodem większości problemów w jamie ustnej. Jak wyjaśnia ekspert z gabinetu dentystycznego Matraszek Stomatologia z Krakowa:

W wyniku nieprawidłowej lub niedokładnej higieny jamy ustnej powstaje kamień nazębny. Jeśli w porę nie suniemy zlepków jedzenia i bakterii, po czasie konieczna może okazać się interwencja stomatologa. Dlatego warto regularnie odwiedzać dentystę, który sprawdzi stan naszego uzębienia oraz udzieli porad dotyczących prawidłowych technik codziennego czyszczenia zębów. Co najmniej raz do roku powinno się także wykonywać profilaktyczne zabiegi stomatologiczne.

Na czym polega profilaktyka w gabinecie stomatologicznym?

Podstawowe, bezbolesne i niewymagające znieczulenia zabiegi higienizacyjne to: skaling, piaskowanie, lakowanie i lakierowanie. Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego, przebiegający z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Poprzedza piaskowanie, które polega na usunięciu szkodliwych osadów każdego dnia przywierających do naszych zębów. Skaling i piaskowanie powinno się przeprowadzać minimum co 12 miesięcy, ale w przypadku osób z tendencją do nadmiernego tworzenia się osadu i kamienia nazębnego, warto wykonywać te zabiegi co 6 miesięcy.

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje także zabieg lakowania – uszczelniania bruzd zębowych specjalnym materiałem ochronnym, w celu zredukowania miejsc, w których mogłaby się zatrzymywać płytka bakteryjna. Ważnym zabiegiem jest także lakierowanie, czyli pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Chroni to zęby przed próchnicą oraz zapobiega ich nadwrażliwości. Przeprowadza się go w odstępie półrocznym po skalingu i piaskowaniu. Zarówno lakowanie, jak i lakierowanie to zabiegi przeznaczone dla dorosłych i dla dzieci – dotyczą zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Profilaktyka stomatologiczna to korzyści zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Warto o niej pamiętać, aby uniknąć problemów i późniejszych mniej przyjemnych zabiegów.

śr. ocena 5 / głosów 6