Pielęgnacja osób leżących

Pielęgnacja osób leżących

Przyczyny tego, że chory musi pozostać w łóżku, mogą być różne. Czasami są to przewlekłe choroby, kiedy indziej poważne urazy – zawsze taki stan wymaga jednak zorganizowania w domu dobrej opieki nad leżącym. Dużym wyzwaniem może być tu m.in. właściwa pielęgnacja chorego. Pojawia się pytanie, w jaki sposób ją zapewnić, by choremu zapewnić właściwy komfort i w żaden sposób nie zaszkodzić?

Codzienna higiena

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych osób chorzy leżący wymagają stosowania regularnej, codziennej higieny. Minimalna częstotliwość takich zabiegów higienicznych to toaleta wykonywana dwa razy dziennie. Na koniec każdego dnia pielęgnacja osoby leżącej powinna obejmować umycie jej całego ciała. Czasami, jeśli zachodzi taka potrzeba, o higienę chorego trzeba dbać częściej. Pomocne przy tych czynnościach są takie artykuły jak ręcznik, gąbka, ściereczka, miska, gaziki, jednorazowe rękawiczki oraz preparaty do codziennej pielęgnacji ciała. Z tymi ostatnimi lepiej nie eksperymentować i wybierać środki bezpieczne, przetestowane, niepodrażniające skóry i niewywołujące objawów alergicznych. Jeśli osoba chora może z pomocą opiekuna opuszczać łóżko, wskazane jest regularne korzystanie z łazienki i toalety. W takiej sytuacji przyda się pomoc w postaci schodków z poręczami do wanny lub mały podest do wchodzenia do wanny i pod prysznic, uchwyty ułatwiające korzystanie z toalety czy siedzisko lub krzesełko pod prysznic.  

O czym powinien pamiętać opiekun?

Jak przypomina nasz rozmówca z firmy BL Medica oferującej artykuły wspomagające opiekę nad chorymi, pomoc osobie leżącej nie powinna oznaczać tego, że wyręczamy ją we wszystkich wykonywanych czynnościach. Bowiem im więcej samodzielności, tym lepiej dla chorego – nie tylko jeśli chodzi o jego kondycję fizyczną, ale też sprawność umysłową. Jeśli chory ma pozwolenie od lekarza na opuszczanie łóżka, nie warto tego zaniedbywać. Dlatego mieszkanie powinno w takiej sytuacji zostać przystosowane do potrzeb chorego np. poprzez inne ustawienie mebli czy zakup dodatkowych sprzętów i akcesoriów. Warto pamiętać, że w większości przypadków nawet krótki spacer po mieszkaniu dla chorego jest wartościowy w porównaniu z przebywaniem cały czas w łóżku. Jednak nawet osoba, która wcale nie opuszcza łózka, powinna mieć sprawne mięśnie, stawy i układ krążenia. W tym celu należy wykonywać z chorym ćwiczenia, często niezbędne są też masaże oraz ćwiczenia izometryczne i oddechowe. Konieczne jest również regularne wietrzenie pokoju chorego oraz zapewnienie mu właściwej diety na co dzień.

śr. ocena 5 / głosów 1