soczewki kontaktowe

Parametry soczewek kontaktowych

Wybór okularów to zwykle wybór na lata, w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych, które musimy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. W jaki sposób połapać się w oznaczeniach z opakowań? Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając soczewki kontaktowe i jakie ich parametry są dla nas najistotniejsze?

Budowa soczewek kontaktowych

Do produkcji nowoczesnych soczewek kontaktowych wykorzystuje się głównie materiał silikonowo-hydrożelowy. Dzięki specyficznemu składowi, materiał może nie tylko korygować wady wzroku, ale i chronić oko przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Soczewki mają różną sztywność ze względu na zawartość wody, którą określamy jako parametr uwodnienia. Soczewki dzielimy na te o niskim, średnim i wysokim nasyceniu wodą. Kolejny parametr soczewek, który związany jest z ich budową, to tleno-przepuszczalność. Jest ona zależna od grubości soczewki kontaktowej i określa, jak dużo tlenu dociera do naszego oka przy otwartej powiece. Wbrew pozorom, im więcej tlenu przepuszcza soczewka, tym lepiej dla rogówki naszego oka, która nie posiada naczyń krwionośnych. Jest to szczególnie istotne dla osób, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. By soczewki były dla nas wygodne, muszą posiadać odpowiednią średnicę i promień krzywizny bazowej. Średnica określa nam wielkość soczewki, która powinna być na tyle duża, by przykryć rogówkę. Promień krzywizny natomiast określa, jak bardzo wypukła jest soczewka, by mogła się swobodnie poruszać po rogówce oka. Obydwa te parametry dobiera dla nas lekarz okulista.

Korekta wad wzroku

Soczewki możemy podzielić na trzy kategorie pod względem wad wzroku, jakie są w stanie skorygować. Sferyczne są przeznaczone dla osób krótkowzrocznych i dalekowidzów. Toryczne to soczewki dla osób z astygmatyzmem, a progresywne to soczewki dla osób, które potrzebują innej mocy soczewek do dali, a innych do bliży. Należy pamiętać, że jeśli zmieniamy okulary na soczewki kontaktowe, będą one miały nieco inną moc, dlatego swój wybór należy skonsultować z lekarzem – dowiadujemy się w Zakładzie Optycznym Witold Siejka-Domański z Opola.

Do wyboru mamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. Jednodniowe soczewki nie wymagają pielęgnacji, po prostu po dniu użytkowania możemy je wyrzucić, natomiast soczewki wielodniowe należy przemywać specjalnym płynem do soczewek. Nocą przechowuje się je w przeznaczonym do tego celu pojemniczkach, w których zachowują odpowiednie nawilżenie i są bezpieczne przed działaniem czynników zewnętrznych. Wyjątek stanowią soczewki całodobowe, których nie musimy zdejmować przed snem.

śr. ocena 6.3 / głosów 3