Ozon i jego właściwości

Gdy w walce z grzybami, bakteriami i wirusami zawodzą antybiotyki, warto sięgnąć po ozon i skorzystać z ozonoterapii. Ozon wykazuje właściwości dezynfekujące i zabija mikroorganizmy, stąd wielu chorych z owrzodzeniami, stanami zapalnymi, chorobami kości czy trudno gojącymi się ranami sięga właśnie po terapie ozonową. Czym zatem jest ozon i jakie ma właściwości?

Czym jest ozon?

Ozon składa się z trzech atomów tlenu (O3). Jest to gaz łatwo rozpuszczalny w wodzie oraz osoczu. Ozon jest wysokoenergetyczną odmianą tlenu o silnych właściwościach utleniających. To również jeden z najważniejszych gazów występujących w naszej stratosferze, który uniemożliwia przenikanie promieniowania ultrafioletowego. Ozon obecny w górnych partiach atmosfery sprawia, że niebo ma błękitny kolor. W powietrzu, którym oddychamy, występuje w bardzo niskich stężeniach, a powstaje naturalnie podczas burz, co sprawia, że jest wówczas bardziej wyczuwalny.

Ozon używany jest także do celów medycznych, np. do ozonowania trudno gojących się ran. Wytwarza się go z czystego tlenu medycznego w wyniku wyładowań elektrycznych. Może być podawany pacjentom w formie mieszaniny tlenowo-ozonowej (najczęściej w stężeniu 5% ozonu i 95% tlenu) lub można rozpuścić go w wodzie destylowanej, płynach infuzyjnych, oliwie z oliwek czy oleju lnianym – zauważa ekspert z Centrum Leczenia Ran NZOZ ONKOMED w Warszawie.

Właściwości i zastosowanie ozonu

Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, znajduje powszechne zastosowanie w uzdatnianiu wody. Ma silne właściwości utleniające i dezynfekujące, dzięki czemu wykorzystywany jest w celu zwalczania bakterii, grzybów czy wirusów. Chorobotwórcze drobnoustroje nie są odporne na działanie ozonu, co sprawia, że ma on coraz większe zastosowanie w medycynie. Ozon pobudza produkcję limfocytów T, jest doskonałym stymulatorem krążenia, przyspiesza metabolizm krwinek czerwonych, uelastycznia błony komórkowe erytrocytów i poprawia miejscowe ukrwienie tkanek. Ozonoterapia bardzo chętnie wykorzystywana jest w medycynie. Wielu chorych pacjentów korzysta z ozonoterapii w celu leczenia infekcji dróg moczowych i rodnych, infekcji grzybiczych skóry i błon śluzowych, miażdżycy czy stopy cukrzycowej. Ozon zwiększa możliwości detoksykacyjne wątroby. Wskazaniami do tego rodzaju zabiegów są również trudno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, zakażenia pooperacyjne, oparzenia, borelioza, trądzik, grzybica czy zakrzepica. Ozonoterapię w Warszawie możemy wykonać, np. w Centrum Leczenia Ran. Jest to bardziej ekonomiczna metoda w porównaniu do farmakoterapii, jest bardzo szybka i skuteczna, a co ważne, nie występują podczas zabiegu, a także po nim żadne skutki uboczne.

śr. ocena 5 / głosów 5