soczewki kontaktowe

Okulary czy soczewki? Co wybrać?

Wada wzroku to problem zdrowotny, którego nie należy lekceważyć. Kiedy widzimy słabo lub niewyraźnie, nasze oczy znacznie bardziej się męczą, co ma wpływ na samopoczucie i zdolność do koncentracji. Jedni mówią, że okulary dodają uroku i wdzięku, inni że postarzają i dodają twarzy powagi. Alternatywą dla nich są coraz popularniejsze soczewki kontaktowe. Czy każdy może je nosić? Co wybrać: okulary czy soczewki?

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki, tak samo jak okulary, które wszyscy znamy, służą do korygowania wad wzroku. Wykonywane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, który może przepuszczać tlen. To ważne dla zdrowia, ponieważ soczewki umieszcza się bezpośrednio na rogówce gałki ocznej. Nie zakrywa ona całego oka, a jedynie tęczówkę, przez co nie powoduje dyskomfortu. Soczewek nie należy wybierać na własną rękę – dowiadujemy się od lekarza okulisty z salonów Pan Hilary z Łodzi. Nawet jeżeli wiemy, z jaką wadą wzroku się zmagamy, by dobrać soczewki konieczny jest pomiar krzywizny rogówki, którego możemy dokonać u specjalisty. Soczewki dzielimy według ich twardości, długości noszenia oraz korygowanych wad. Sprawdzają się do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Okulary kontra soczewki

Soczewki kontaktowe w Polsce wciąż traktowane są jako nowość, zwłaszcza wśród ludzi starszych, choć i ci sięgają po nie coraz częściej. Dobrze dobrane i założone soczewki nie powinny powodować żadnego dyskomfortu, jednak może pojawić się uczucie suchości oczu, zwłaszcza na początku ich noszenia. Z drugiej strony, nie przeszkadzają w czasie aktywności fizycznej w przeciwieństwie do okularów. Trzeba jednak zaznaczyć, że soczewka może wypaść nam z oka i nie trudno ją zgubić. Korzystanie z soczewek to rozwiązanie droższe i zajmuje nam więcej czasu, zwłaszcza jeśli korzystamy z soczewek wielodniowych, które należy pielęgnować. Za to nie parują zimą, jak okulary i są niewidoczne dla innych.

Co wybrać?

Wybór między okularami a soczewkami kontaktowymi to kwestia indywidualna i zależy wyłącznie od naszego gustu, poczucia estetyki i wygody. Z soczewek kontaktowych, ze względów oczywistych, nie powinny korzystać małe dzieci i nie są one zalecane ludziom w podeszłym wieku. Jeżeli uważamy, że okulary odbierają nam urodę bądź czujemy się w nich niekomfortowo, warto wypróbować soczewki. W końcu ich zakup nie zobowiązuje nas do noszenia ich do końca życia. Jeśli już zdecydujemy się na soczewki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem okulistą i dokładnie wypytać o szczegóły ich zakładania, pielęgnowania oraz przechowywania. Nie powinniśmy się także zniechęcać po pierwszym dniu ich noszenia, ponieważ u niektórych osób oczy po prostu muszą się do nich przyzwyczaić. Dyskomfort może być spowodowany nieumiejętnym założeniem ich za pierwszym razem, co spowodowane jest brakiem wprawy. Warto więc cierpliwie nad tym popracować, a później zdecydować, czy zostajemy przy soczewkach – czy powracamy do okularów.

śr. ocena 4 / głosów 1