depresja smutek terapia

Obniżony nastrój czy depresja? Porównanie

Gorsze dni zdarzają Ci się coraz częściej? Czujesz smutek i trudno Ci się cieszyć z prostych rzeczy, które doceniają inni? To nie Twoja wina. Może to być chwilowy spadek formy, co często się zdarza. Jednak te objawy mogą mieć znacznie głębsze podstawy. Depresja, bo o niej mowa, to choroba, której nie należy się wstydzić i jej bagatelizować. Sprawdź, kiedy coś powinno Cię zaniepokoić.

Czym jest depresja i kiedy może się pojawić?

Według definicji depresja to choroba psychiczna, która ma zróżnicowany przebieg. Może być wyjątkowo łagodna. Jednak jej zaawansowana forma może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i zazwyczaj tak właśnie bywa. Niestety wciąż wiele osób obawia się mówić głośno o swoich problemach, bojąc się odrzucenia ze strony otoczenia. W ten sposób zapomina się, że choroba ta dotyczy sporej części społeczeństwa.

Przyczyny depresji mogą być różne. Wśród najczęściej występujących wymienia się:

  • rozpad małżeństwa,
  • przemoc w rodzinie,
  • stratę bliskiej osoby,
  • utratę pracy.

Po czym rozpoznać depresję?

Najczęstszym objawem depresji jest przede wszystkim obniżony nastrój. Może on wiązać się z problemami, z koncentracją, utratą apetytu, czy zaburzeniami snu. W przypadku problemów rodzinnych związanych np. z przemocą domową osoba, która cierpi na depresję, może obwiniać się o zaistniałą sytuację, podczas kiedy to ona zwykle bywa ofiarą

tłumaczy specjalista z Prywatnego Gabinetu Psychoterapii – Ewa Duchnowska.

Wśród bardzo poważnych skutków depresji znajduje się brak zainteresowania otaczającym światem, utrata świadomości, a często nawet myśli samobójcze. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby chora osoba w miarę szybko otrzymała specjalistyczną pomoc.

Obniżony nastrój, czy depresja — jak to rozpoznać?

Współcześnie słowo “depresja” bywa często nadużywane. Chwilowe pogorszenie nastroju, jedno niepowodzenie, które zaburza radość życia, a często nawet niewyspanie się i złe samopoczucie sprawiają, że człowiek na moment przestaje być sobą. To jednak zwykle szybko mija. O depresji można mówić wówczas, kiedy przygnębienie i smutek trwałą nieprzerwanie od dłuższego czasu. Jak długo? Trudno jednoznacznie określić ten czas, jest to jednak zdecydowanie dłużej niż tydzień, czy dwa tygodnie.

Na czym polega leczenie depresji?

Depresja nie jest chorobą, którą można wyleczyć samodzielnie. Niezależnie od tego, jakie są jej przyczyny oraz nasilenie objawów, w każdym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pomoc może przyjąć formę spotkań w gabinecie, jednak w ekstremalnych przypadkach zaleca się także leczenie zamknięte.

Nie ma także reguły, ile trwa walka z depresją. Dla każdego pacjenta jest to indywidualny proces — uzależniony wyłącznie od jego sytuacji. Warto mieć jednak świadomość, że choroba w każdym momencie może wrócić, ponieważ pacjent, który raz ją przeszedł, jest zdecydowanie bardziej narażony na ponowne wystąpienie objawów.

śr. ocena 5 / głosów 1