Lekoman

Objawy uzależnienia od leków

Leki mogą uzależnić równie silnie jak alkohol czy narkotyki. Sygnałem alarmującym o problemie może być przyjmowanie zbyt dużych ilości środków farmakologicznych przez dłuższy czas. Czasem trudno jest zauważyć, kiedy cienka granica między normą a uzależnieniem zostanie przekroczona. W każdej budzącej obawy sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą, który rozpozna nałóg i zaproponuje leczenie.

Rozpoznanie uzależnienia od leków może być trudne. Jednak postawienie właściwej diagnozy i podjęcie specjalistycznego leczenia mogą pomóc w walce z nałogiem. Do grup środków, które mogą uzależnić, zalicza się przede wszystkim te nasenne, uspokajające i przeciwbólowe oraz pobudzające i przeczyszczające.

Objawy uzależnienia od leków

Kiedy można mówić o lekomanii? To uzależnienie, które zazwyczaj pogłębia się stopniowo, a człowiek zaczyna przyjmować coraz większą liczbę leków. Aplikuje je nawet mając świadomość, że nie są mu potrzebne, a nawet że mogą wywoływać uciążliwe, niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Kiedy leki, zamiast wspomagać walkę z dolegliwościami, bólem i rozwiązywać problemy, zaczynają pełnić rolę wspomagaczy siejących spustoszenie w organizmie, można mówić o uzależnieniu. Zazwyczaj w takim stadium wymaga ono wdrożenia leczenia w specjalistycznym Ośrodku Terapii Uzależnień TRZEŹWOŚĆ.

Jak i gdzie leczyć lekomanię?

Lekomana nie można zostawić samego z problemem. Organizm przyzwyczajony do solidnych, regularnie przyjmowanych dawek substancji psychoaktywnych będzie się ich wciąż domagał. Nagłe odstawienie może doprowadzić do zespołu odstawienia leków, który objawia się drgawkami, bezsennością, halucynacjami, obniżonym nastrojem i lękami.

Aby walczyć z uzależnieniem od leków, które zawierają silne substancje, takie jak pseudoefedryna, kodeina, czy dekstrometorfan, uzależniony jest najczęściej kierowany do ośrodka. Leczenie lekomanii obejmuje:

  • stopniowe odzwyczajanie organizmu od konkretnych substancji,
  • odtruwanie organizmu, podczas którego uzależniony pozostaje pod opieką medyczną,
  • indywidualnie opracowaną terapię, która jest ukierunkowana na leczenie problemów psychicznych i fizycznych,
  • zajęcia grupowe.

Przy wsparciu specjalistów oraz rodziny uzależniony ma spore szanse na wyście z nałogu. Nawet, gdy będzie już zdrowy i wolny od problemu, co pewien czas jest zapraszany na sesje weekendowe i konsultacje, które mają na celu stałą kontrolę nad jego stanem zdrowia i samopoczuciem. Walka z uzależnieniem trwa bowiem całe życie i wymaga stałej czujności pacjenta i osób z jego otoczenia.

śr. ocena 5 / głosów 1