uzależnienie od alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu. Jak je rozpoznać?

Do bycia uzależnionym najtrudniej przyznać się przed samym sobą. Jednak równie niełatwe jest zauważenie objawów choroby – zwłaszcza w jej początkowej fazie. Jest to bardzo ważne, gdyż szybka interwencja specjalistów pomoże skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Gdzie leży granica między okazjonalną lampką wina do kolacji a regularnym picem trunków? Jak rozpoznać uzależnienie?

Dlaczego tak trudno rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu?

Osoba, u której rozwija się choroba alkoholowa, zwykle nie jest tego świadoma. Jej życie toczy się normalnie, a organizm jest w dobrej kondycji. Dla otoczenia uzależnionego w początkowej fazie choroby jest człowiekiem wesołym, pogodnym i towarzyskim. Pije tylko na imprezach lub przy specjalnych okazjach. Nic nie zdradza tego, że może mieć on problem z nadużywaniem trunków.

Osoba taka podkreśla również, że pije, aby się lepiej bawić albo odstresować. Nie widzi problemu w tym, że alkohol jest dla niej receptą na stresujące, życiowe sytuacje. Jednak zachowanie takie powinno zaniepokoić. Jeżeli kieliszek wina, wódki lub kufel piwa kojarzy się z przyjemnością i stanem odprężenia, jednoznacznie sugeruje to, że w przyszłości mogą wystąpić poważne problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

„Objawy choroby alkoholowej mogą być bardzo dyskretne i zawoalowane. Dlatego też tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Większa świadomość na temat problemu alkoholowego to szansa na szybsze zatrzymanie tej choroby” – mówi specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia „Moje Życie”.

Jakie są objawy choroby alkoholowej?

Kiedy choroba alkoholowa przybierze na sile, jej symptomy są o wiele bardziej czytelne. Trudno wtedy ukryć ten problem przed otoczeniem.

Osoba uzależniona traci kontrolę nad częstotliwością i ilością spożywanych trunków. Ma kłopot z tym, żeby powstrzymać się od sięgnięcia po kieliszek. Ponadto uzależniony nie zna umiaru – nie może przestać pić, póki nie skończy się zawartość butelki albo nie urwie się mu film.

Zachowanie takie jest spowodowane tym, że chory odczuwa nieustannie wzmożone pragnienie napicia się, którego nie może pohamować. Oprócz tego jego tolerancja na alkohol jest znacznie większa niż przed chorobą. Aby wprowadzić się w określony stan, musi napić się znacznie więcej. Jest to przyczyną takich symptomów somatycznych jak drgawki, drżenie rąk, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia rytmu serca. Są to objawy odstawienne.

Objawy uzależnienia od alkoholu dotyczą również podporządkowania nałogowi całego dotychczasowego życia. Fakt, że rano należy wstać do pracy, nie wpływa na ilość wypitych kieliszków poprzedniego dnia. Alkohol stoi także przed obowiązkami zawodowymi i rodziną, która mimowolnie staje się podporządkowana nałogowi.

śr. ocena 5 / głosów 1