Najczęstsze zabiegi chirurgiczne wykonywane w stomatologii

Stomatologia jest obszernym działem medycyny, uwzględniającym wiele dziedzin. Zajmuje się przede wszystkim leczeniem zębów, jamy ustnej, a także stawu skroniowo – żuchwowego. Aby mieć ładne i przede wszystkim zdrowe zęby nieuniknione jest korzystanie z różnych zabiegów chirurgicznych. Wyjaśniamy, które najczęściej przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym.

Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne

Chirurgia stomatologiczna polega na wykonywaniu zabiegów operacyjnych jamy ustnej, a także żuchwy i szczęki. Choć wielu pacjentom nie kojarzy się z miłym doświadczeniem, warto wiedzieć, że każdy zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu. Czyni go to bezbolesnym i komfortowym dla pacjenta znajdującego się na fotelu stomatologicznym. Ilość podanego znieczulenia jest dostosowywana indywidualnie. Ponadto, każdy pacjent jest informowany przez stomatologa o odczuciach spowodowanych przez znieczulenie, takich jak chwilowe mrowienie lub drętwienie jamy ustnej.  Należy także podkreślić, że stomatologiczne zabiegi chirurgiczne wykonywane są w ostateczności – wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Resekcja korzeni zębowych

Zabieg resekcji korzeni zębowych jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w stomatologii. Polega na usunięciu części korzenia zęba, a następnie pokryciu jego wierzchołka materiałem zabezpieczającym.

Resekcja jest konieczna w przypadku zaawansowanych procesów zapalnych korzeni zębowych, gdy leczenie kanałowe okazało się nieskuteczne i nie doprowadziło do zlikwidowania ognisk zapalnych. Zabieg poleca się również wykonać w sytuacjach patologii anatomicznych zębów, które uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia endodotycznego.

O stomatologicznych zabiegach chirurgicznych wypowiada się specjalista z Kliniki Stomatologicznej Adent:

Resekcja jest idealną alternatywą dla usunięcia zęba, ponieważ pozwala na jego zachowanie z jednoczesnym wyleczeniem. Trwa około godziny, a jej jednym z najważniejszych zadań jest zachowanie drożności kanału korzeniowego.

Podcinanie wędzidełka

Podcinanie wędzidełka jest stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym, który dotyczy zarówno wędzidełka językowego, jak i wargi górnej. Zabieg podcięcia wędzidełka językowego przeprowadza się bardzo często u dzieci, u których jest ono zbyt krótkie. Oprócz problemów z wymową wada wędzidełka może się również objawiać nadmiernym ślinieniem się, a także problemami z przełykaniem i poruszaniem językiem.  Tego rodzaju zabieg wykonuje się przy użyciu skalpela lub lasera. Najbardziej powszechna jest druga metoda, która trwa kilkanaście minut i nie wymaga użycia szwów.

Leczenie ropnia zębowego

Ropień zęba jest wysoko zaawansowanym zapaleniem tkanek korzeniowych, w okolicy wierzchołka korzenia. Jest gęstą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu, która składa się z komórek bakteryjnych i obumarłych komórek. Leczenie ropnia zębowego polega na usunięciu wydzieliny poprzez drenaż. Konieczne jest także wyeliminowanie przyczyn powstawania ropnia, poprzez wykonanie leczenia kanałowego zęba objętego zapaleniem lub jego usunięcie.

śr. ocena 0 / głosów 0