Najczęstsze przyczyny występowania wad zgryzu

Zdrowe zęby nie zawsze są piękne, a jedną z przyczyn zaburzenia estetyki uśmiechu są coraz częściej występujące wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego. Jedną z powszechnie występujących przyczyn powstawania wad zgryzu jest np. długie podawanie dziecku smoczka „uspokajacza”. Dowiedz się, co jeszcze sprzyja ich powstawaniu i tym samym zadbaj o prawidłowy zgryz.

Jak i dlaczego powstają wady zgryzu?

Wada zgryzu to pojawiające się pod wpływem działanie różnych czynników zaburzenia czynnościowe w funkcjonowaniu narządów jamy ustnej. Wada zgryzu może być także spowodowana nieprawidłową budową i ułożeniem np. łuków zębowych oraz zębów. Wyróżnia się kilka rodzajów wad zgryzu, które najczęściej rozwijają się w okresie niemowlęcym oraz w okresie wczesnego dzieciństwa. Niektóre z nich są następstwem np. powikłań okołoporodowych, jednak znacząca większość wad zgryzu ma związek z utrwaleniem nieprawidłowych nawyków wywołujących czynnościowe zaburzenia w funkcjonowaniu narządów jamy ustnej. Do częstych przyczyn powstawania wad zgryzu można zaliczyć m.in.:

  • powikłania okołoporodowe,
  • podawanie dziecku butelki z nieprawidłowo wyprofilowanym smoczkiem,
  • nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi,
  • długie karmienie i pojenie dziecka jedynie za pomocą butelki ze smoczkiem,
  • długie podawanie smoczka uspokajacza,
  • przedłużanie okresu karmienia dziecka pokarmami o płynnej i półpłynnej konsystencji,
  • ssanie kciuka lub rogu kocyka,
  • nieprawidłową pozycję snu noworodka.

Powyższe czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia wad zgryzu. W niektórych przypadkach wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne oraz zostać spowodowane np. zaburzeniami w czasie trwania ciąży i schorzeniami, które przechodziła kobieta ciężarna. Do częstych przyczyn powstawania wad zgryzu zalicza się także oddychanie przez usta w wyniku przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych oraz skrzywienia przegrody nosowej, zgrzytanie zębami, rezygnację z uzupełniania ubytków zębowych, a także nawykowe gryzienie różnych przedmiotów.

Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu dotyczą sporego odsetka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Nieleczone stają się przyczyną wielu powikłań oraz problemów stomatologicznych, które wymagają częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto o tym pamiętać i reagować w przypadku pojawienia się pierwszych oznak wad zgryzu, w tym np. trudności z artykulacją głosek i gryzieniem pokarmów stałych, które często dotyczą małych dzieci. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie ortodontyczne daje bardzo dobre efekty i pozwala uniknąć wielu kłopotów – wyjaśnia ekspert z dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz z gabinetu ortodontycznego w Gdyni.

Zaniechanie leczenia wady zgryzu poradzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz utrudnia normalne funkcjonowanie. Skutkiem rezygnacji z leczenia ortodontycznego jest nie tylko niewyraźna, zniekształcona wymowa, ale także rozwój schorzeń przyzębia, rozwój próchnicy oraz dolegliwości związane z błoną śluzową jamy ustnej. Skutkiem wady zgryzu mogą być także problemy ze spożywaniem posiłków oraz prawidłowym oddychaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5