Najczęściej występujące rodzaje alergii u psów

Chociaż alergie wydają się być domeną ludzi, to jednak z tego typu problemami coraz częściej borykają się również najlepsi czworonożni przyjaciele człowieka – psy. Schorzenia alergiczne u zwierząt mogą dawać szereg objawów i znacznie obniżać komfort życiowy zarówno samego pupila, jak i jego właścicieli. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje alergii u psów i jak je leczyć?

Alergia pokarmowa

Pokarmowa alergia u psa to jedna z najczęściej występujących u tych zwierząt chorób o podłożu alergicznym. Warto przy tym zaznaczyć, że winę niejednokrotnie ponosi tu właściciel, który nieprawidłowo karmi psa. Złe żywienie, czyli takie, które obfituje w konserwanty czy sztuczne barwniki lub też w zbyt duże ilości białka zwierzęcego, może być przyczyną alergii u psa. Jak rozpoznać ten typ alergii? Często daje on szereg niejednoznacznych objawów, takich jak zmęczenie i osłabienie zwierzaka czy występowanie świądu, zdarzają się również bardziej typowe symptomy ze stronu układy pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty. U psa cierpiącego z powodu alergii pokarmowej należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę, zawierającą właściwy stosunek białka do węglowodanów. Zamiast leczyć objawowo przez podawanie sterydów, co na dłuższą metę może zaszkodzić zwierzakowi, warto wprowadzić wysokiej jakości pełnowartościową, prawidłowo zbilansowaną karmę dietetyczną.

Alergia skórna

Atopia, czyli zaburzenia na tle alergicznym, to częsta przypadłość psów objawiająca się atopowym zapaleniem skóry. Psa mogą alergizować czynniki występujące w jego otoczeniu, takie jak pleśń, kurz czy pyłki. Atopia daje przede wszystkim objawy skórne związane z uporczywym świądem i zapaleniami oraz zmianami skórnymi, a także z nadmiernym wypadaniem sierści. U psów z atopią należy kompleksowo zadbać o ich organizm, wprowadzając żywność i kosmetyki hypoalergiczne, a także dbając o profilaktykę chorób pasożytniczych, bakteryjnych i wirusowych. Dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe nienasycone, która łagodzą dolegliwości świądowe skóry.

Inne rodzaje alergii

Jakie inne typy alergii występują u psów?

Na to pytanie odpowiada ekspert z Przychodni Weterynaryjnej ADA w Pile: U psów rozpowszechnia się niezwykle popularna wśród ludzi alergia wziewna, która u zwierząt daje podobne jak u człowieka objawy, takie jak katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, problemy z oddychaniem czy nawet astmatyczne ataki kaszlu. Winowajcą są tu alergeny w pyłkach roślin, a także w roztoczach bądź grzybach, dlatego też można zaobserwować nasilanie się objawów np. w okresie pylenia drzew. W przypadku alergii wziewnej warto zadbać o odpowiednią dietę oraz wdrożyć terapię odczulającą. Innym rodzajem alergii jest alergia kontaktowa, jak sama nazwa wskazuje wywołana bezpośrednim kontaktem z alergenem zawartym np. w kosmetykach, tworzywie czy środku przeciwpasożytniczym. W takim wypadku konieczne jest wyeliminowanie czynnika uczulającego z otoczenia psa. U psów mamy również do czynienia z alergiami na jad owadów, np. pcheł. Takie zwierzaki powinny mieć zapewnioną odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą. Pamiętajmy, że alergia może dawać nietypowe objawy, a nieleczona prowadzi do stopniowej degradacji organizmu, dlatego tak ważna jest wnikliwa diagnostyka i właściwe leczenie schorzeń alergicznych.

śr. ocena 5 / głosów 4