licowanie-zebow

Na czym polega zabieg licowania zębów?

Wykonanie zabiegu licowania zębów zaleca się osobom, którym zależy na szybkiej i prostej poprawie swojego uśmiechu. Dzięki nałożeniu porcelanowych czy kompozytowych  licówek nasze zęby będą miały ładniejszy kolor, bardziej regularny kształt oraz odpowiednią długość. Oprócz tego, za pomocą licówek można odbudować brakujące fragmenty zębów. Więcej na temat zabiegu licowania oraz o rodzajach licówek, dowiesz się z naszego artykułu.

Sposoby zakładania licówek

Licówki są to cieniutkie płytki, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju na wargowej stronie zębów. Można to zrobić na dwa sposoby: po uprzednim oszlifowaniu zęba lub bez niego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu stomatologii estetycznej z gabinetu stomatologicznego Cenker w Bydgoszczy: Pierwsza ze wspomnianych metod, tzn. licowanie zębów po uprzednim oszlifowaniu, jest bardziej inwazyjna, jednak w sytuacjach, w których zależy nam na dokonaniu przy pomocy licówek zmniejszenia zębów, ich cofnięcia lub wyrównania zębów odwróconych, nie ma innej możliwości.  W tej metodzie lekarz dentysta dokonuje lekkiego oszlifowania szkliwa zęba, dzięki czemu uzyskuje miejsce na założenie licówki.

Druga metoda stosowana jest w sytuacjach, w których licówki nakładane są w celu zlikwidowania diastemy (przestrzeni między zębami), zmiany koloru zębów lub ich wydłużenia. W tej metodzie lekarz przeprowadzający zabieg, nie ingeruje w naturalne tkanki zęba, które przed nałożeniem kleju są jedynie delikatnie polerowane i zabieg ten jest całkowicie odwracalny.

Rodzaje licówek

W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się trzy rodzaje licówek, które różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane oraz trwałością. Najtańsze i jednocześnie najmniej trwale są licówki akrylowe, które najczęściej stosuje się jako zamienniki licówek właściwych. Budowane są z utwardzalnego przez gotowanie lub za pomocą światła akrylu. W porównaniu do innych rodzajów licówek, licówki akrylowe mają duży ciężar, są grubsze oraz znacznie mniej trwałe. Najczęściej utrzymują się na zębach jedynie około 2 lat. Ich dużą wadą jest także fakt, że bardzo szybko występują na nich przebarwienia.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na licówki kompozytowe. Zbudowane są one z dwóch warstw – pierwsza zapewnia wystarczające związanie się z zębem, natomiast druga zabezpiecza licówkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wadą tego rodzaju licówek jest jednolity kolor, przez co element ten wygląda czasem nieco sztucznie. Z czasem dochodzi także do jego żółknięcia.

Zdecydowanie najczęściej polecane i najczęściej wybierane są licówki porcelanowe. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością. Licówki te bardzo dobrze łączą się z zębem, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniom.

Przeciwskazania do zastosowania licówek

Zabieg licowania zębów daje bardzo dobre i szybkie rezultaty, jednak istnieją również pewne przeciwskazania do jego wykonywania. Zalicza się do nich przede wszystkim aktywną infekcję w jamie ustnej, zgrzytanie zębów, zbyt płytkie szkliwo oraz choroby dziąseł. Nakładania licówek nie poleca się także pacjentom, którzy mają silne przebarwienia zębów.

śr. ocena 5 / głosów 4