Sposoby zakładania licówek
Licówki są to cieniutkie płytki, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju na wargowej stronie zębów. Można to zrobić na dwa sposoby: po uprzednim oszlifowaniu zęba lub bez niego.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu stomatologii estetycznej z gabinetu stomatologicznego Cenker w Bydgoszczy: Pierwsza ze wspomnianych metod, tzn. licowanie zębów po uprzednim oszlifowaniu, jest bardziej inwazyjna, jednak w sytuacjach, w których zależy nam na dokonaniu przy pomocy licówek zmniejszenia zębów, ich cofnięcia lub wyrównania zębów odwróconych, nie ma innej możliwości. W tej metodzie lekarz dentysta dokonuje lekkiego oszlifowania szkliwa zęba, dzięki czemu uzyskuje miejsce na założenie licówki.
Druga metoda stosowana jest w sytuacjach, w których licówki nakładane są w celu zlikwidowania diastemy (przestrzeni między zębami), zmiany koloru zębów lub ich wydłużenia. W tej metodzie lekarz przeprowadzający zabieg, nie ingeruje w naturalne tkanki zęba, które przed nałożeniem kleju są jedynie delikatnie polerowane i zabieg ten jest całkowicie odwracalny.
Rodzaje licówek
W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się trzy rodzaje licówek, które różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane oraz trwałością. Najtańsze i jednocześnie najmniej trwale są licówki akrylowe, które najczęściej stosuje się jako zamienniki licówek właściwych. Budowane są z utwardzalnego przez gotowanie lub za pomocą światła akrylu. W porównaniu do innych rodzajów licówek, licówki akrylowe mają duży ciężar, są grubsze oraz znacznie mniej trwałe. Najczęściej utrzymują się na zębach jedynie około 2 lat. Ich dużą wadą jest także fakt, że bardzo szybko występują na nich przebarwienia.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na licówki kompozytowe. Zbudowane są one z dwóch warstw – pierwsza zapewnia wystarczające związanie się z zębem, natomiast druga zabezpiecza licówkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wadą tego rodzaju licówek jest jednolity kolor, przez co element ten wygląda czasem nieco sztucznie. Z czasem dochodzi także do jego żółknięcia.
Zdecydowanie najczęściej polecane i najczęściej wybierane są licówki porcelanowe. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością. Licówki te bardzo dobrze łączą się z zębem, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniom.
Przeciwskazania do zastosowania licówek
Zabieg licowania zębów daje bardzo dobre i szybkie rezultaty, jednak istnieją również pewne przeciwskazania do jego wykonywania. Zalicza się do nich przede wszystkim aktywną infekcję w jamie ustnej, zgrzytanie zębów, zbyt płytkie szkliwo oraz choroby dziąseł. Nakładania licówek nie poleca się także pacjentom, którzy mają silne przebarwienia zębów.