terapia metodą Tomatisa

Na czym polega terapia metodą Tomatisa?

Trudnościami w przetwarzaniu informacji słuchowych dotkniętych jest niemała liczba osób. Ten poważny problem mocno przeszkadza w codziennym życiu, utrudniając swobodną komunikację. Jako światełko w tunelu jawią się jednak – odznaczające się dużą skutecznością – stosowane dzisiaj sposoby wsparcia logopedycznego, często wykorzystujące nowoczesną technologię. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest terapia prowadzona metodą Tomatisa, której dokładniej przyjrzyjmy się w niniejszym artykule.

Francuski laryngolog, Alfred Tomatis, przez wiele lat prowadził badania dotyczące związku między słuchem a mową, a także ich wpływem na jakość ludzkiej egzystencji w wielu sferach. To właśnie na tej podstawie w latach 50. ubiegłego wieku stworzył technikę, której celem jest wspieranie funkcji słuchowych w taki sposób, aby doprowadzić do poprawy koncentracji, pobudzenia zdolności lingwistycznych, rozwoju psychoruchowego, jak również znacznego zwiększenia kreatywności. Na czym dokładnie polega i kto najwięcej na niej skorzysta? Po konkretne odpowiedzi zapraszamy niżej.

Czym się wyróżnia?

Metoda Tomatisa bazuje na wykorzystaniu zespołu urządzeń, nazywanych elektronicznym uchem, które to odwzorowują działanie naturalnego narządu słuchu. Sposób ten pozwala wyćwiczyć – co oczywiste – słuch, jak również centralny system nerwowy wraz z korą mózgową, które to odpowiadają za procesy myślowe. Stosowanie przeróżnych, ale odpowiednio dobranych dźwięków, płynących ze specjalnych słuchawek, dostarczających dźwięk drogą powietrzną oraz kostną (co wzmacnia odbiór i przyspiesza skupienie uwagi), w efekcie pomaga wpłynąć pozytywnie na pacjenta. Przejawia się to między innymi w sposobie pisania, czy artykułowania słów. Wszystko opiera się na założeniu, iż brak właściwych bodźców oraz umiejętności koncentrowania się na nich, pozbawia człowieka niezwykle ważnych zdolności intelektualnych i komunikacyjnych.

W jaki sposób przebiegają sesje?

Do owych dźwięków zaliczamy mowę, muzykę dawną i współczesną oraz odgłosy otoczenia. Sam zaś materiał, w trakcie terapii może być modyfikowany w zależności od wielu czynników. Cykl terapeutyczny składa się z wielu sesji (ich liczba może wahać się od 60 do nawet 120), z których każda trwa około 30 minut. Podawane treści początkowo stworzone są z naprzemiennie podawanych wysokich i niskich tonów, służących ocenie wrażliwości. W kolejnym zaś etapie, terapeuta dobiera dedykowaną dla danej osoby sekwencję. W trakcie terapii stosuje się też różnego rodzaju filtry, które powalają na emisję dźwięków w pewnym właściwym dla kuracji paśmie przenoszenia.

Korzyści, jakie odnoszą dzieci

Opisywana przez nas metoda, choć z powodzeniem stosowana u dorosłych, jest szczególnie polecana dzieciom i młodzieży, borykającej się z wieloma problemami, między innymi z zaburzeniami uwagi słuchowej. Dysfunkcja ta ma całe mnóstwo objawów, do których możemy zaliczyć: nadwrażliwość na dźwięki, nieumiejętność skupienia uwagi, trudności w czytaniu i pisaniu, ubogie słownictwo, czy też niemuzykalność. Metoda Tomatisa z powodzeniem pomaga małym pacjentom zmagającym się z dysleksją oraz innymi trudnościami w szkole, a także z jąkaniem i licznymi wadami wymowy, nie pomijając również kłopotów z gardłem, do którym można zaliczyć chrypkę.

Poprawa stanu zdrowia osób dorosłych

Wracając do osób pełnoletnich – korzyści jakie będą odnosić, sprowadzają się do poprawy pamięci, złagodzenia stresu czy depresji, jak również pozbycia się bezsenności. Co nie powinno dziwić, trening słuchowy okazuje się skuteczny podczas przyswajania języków obcych. A stosowany u kobiet w ciąży, powoduje lepsze samopoczucie, odprężając i niosąc ukojenie.

Pacjenci z autyzmem, są kolejną grupą dla której narzędzia opracowane przez Tomatisa okażą się przydatne. Wspierają one bowiem koordynację ruchową, obniżają napięcie mięśniowe i nadwrażliwość, a przy tym przyczyniają się do zaniku różnego rodzaju nieporządnych nawyków.

Ośrodki terapeutyczne

Jak doskonale widać, metoda, na której skupia się nasz artykuł, przynosi wiele wymiernych korzyści wszystkim, którzy ją stosują. Dlatego też nie dziwi jej rosnąca popularność wśród osób z problemami i ich rodzin, zauważających za każdym razem sporą poprawę. Dlatego na polskich ryku pojawia się coraz większa liczba ośrodków stosujących w terapii metodę profesora Tomatisa. Jedną z pierwszych i bez wątpienia godnych polecenia placówek jest mieszczące się w Warszawie Centrum Terapii Nowoczesnej Sensorium, które bazując na wiedzy znakomitych specjalistów, od wielu lat wspiera rzeszę zadowolonych pacjentów.

śr. ocena 0 / głosów 0