Metoda biofeedback

Na czym polega metoda biofeedback?

W obecnych czasach wielu z nas ma kłopoty ze snem, koncentracją czy relaksacją umysłu. Są one spowodowane stresem, zbyt intensywnym trybem życia, ale też schorzeniami neurologicznymi lub psychiatrycznymi. Coraz częściej mówi się o sposobie terapii, zwanym biofeedback. Podpowiadamy więc, jak ona działa oraz komu może skutecznie pomóc.

Jakie mechanizmy działania można przypisać do biofeedbacku?

Na tę metodę mówi się również ‘’trening mózgu’’. Aby wyjaśnić fenomen jej działania, trzeba uświadomić sobie, że każdemu stanowi psychicznemu człowieka odpowiada określona częstotliwość oraz amplituda fal mózgowych. Jak twierdzą specjaliści z Poradni Rodzinnej Carpe Diem, dzięki metodzie biofeedback pacjent jest w stanie, świadomie i samodzielnie, zmieniać wzór tych fal tak, aby mózg pracował bardziej wydajnie i sprawnie. Aktywność mózgową rejestruje się za pomocą elektrod podłączonych do ciała oraz  komputera, w którym zbierane i interpretowane są informacje o aktywności elektrycznej komórek nerwowych w mózgu. Człowiek posiada niesamowitą zdolność do przyswajania wiedzy, dlatego razem z lekarzem lub terapeutą ustala się, jaki rodzaj fal mózgowych jest celem. Może być to taka częstotliwość, która służy łagodzeniu stresu lub zwiększeniu funkcji poznawczych. Praktycznie dzieje się to tak, że pacjent, podłączony do komputera, ogląda animację. W zależności od tego, jak kształtują się jego fale mózgowe, animacja ta zmienia się. W ten sposób pacjent uczy się, w jaki sposób ‘’pracować’’ swoim umysłem, aby osiągnąć zamierzony cel.

Jakie zastosowanie ma metoda biofeedback?

Choć idea takiej terapii może wydawać się kontrowersyjna, zyskuje coraz większą popularność i zaufanie. Metoda biofeedback ma znakomity wpływ na procesy poznawcze, czyli zdolność przyswajania informacji i sprawność intelektualną. Z tego powodu można zastosować ją w przypadku problemów w nauce u dzieci, czy chęci zwiększenia efektywności swojej pracy. Chętnie używa się jej również w schorzeniach takich jak ADHD, depresja lub uzależnienia.  Wspomniana terapia okazuje się bardzo pomocna u osób, które zmagają się ze stanami lękowymi, dużym stresem lub problemami ze snem. Nie można zapomnieć również o nadmiernym napięciu psychicznym, czy trudnościom radzenia sobie z jakimikolwiek przeciwnościami. Wynika z tego, że biofeedback jest w stanie znacząco podnieść nie tylko komfort życia, ale i poprawić relacje międzyludzkie i stan zdrowia pacjenta. Problemy emocjonalne czy psychiczne zazwyczaj skutkują dolegliwościami bólowymi całego ciała, stanami zapalnymi, a nawet chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, dlatego warto skutecznie z nimi walczyć.

śr. ocena 5 / głosów 1