Leczenie endodontyczne

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Czy leczenie kanałowe wywołuje w Tobie nieprzyjemne skojarzenia? Dlaczego tak wiele osób się obawia tego zabiegu? Głównie z powodu mylnego przeświadczenia, że jest on bolesny i kosztowny. W dzisiejszych czasach jednak endodoncja jest zdecydowanie bardziej komfortowa. Na czym ona dokładnie polega?

Leczenie endodontyczne – co to jest?

Brak regularnych kontroli uzębienia prędzej czy później kończy się pilną wizytą u dentysty. Nierzadko się okazuje, że konieczne będzie leczenie endodontyczne. To nic innego jak potocznie zwane leczenie kanałowe. Jest ono stosowane zazwyczaj przy:

  • zapaleniu tkanki okołowierzchniowej,
  • martwic miazgi,
  • zwichnięciach i złamaniach zęba,
  • zgorzelu miazgi,
  • nieprawidłowo wykonanym pierwszym leczeniu endodontycznym,
  • urazach zęba.

Tak więc leczenie endodentyczne to specjalistyczny zabieg wykonywany ze znieczuleniem. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a cały proces przebiega komfortowo i sprawnie. W dzisiejszych czasach jest nawet możliwe całkowite wyleczenie ogniska chorobowego już na pierwszej wizycie. Ostateczną długość trwania leczenia określa szczegółowo dentysta.

Jak w praktyce wygląda leczenie endodontyczne?

Kluczową kwestią jest podanie znieczulenia, po którym dentysta może sprawnie usunąć miazgę z kanałów korzeniowych. Równocześnie są one płukane różnymi preparatami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kiedy kanały są już czyste, specjalista wypełnia je płynem, który ulega utwardzeniu. Zazwyczaj jest to naturalna żywica, czyli gutaperka. Dentysta indywidualnie dobiera wypełniacz do danego przypadku. Na samym końcu jest zakładana plomba.

– Zabiegi endodontyczne często się przeprowadza z wykorzystaniem powiększającego mikroskopu. To on umożliwia dokładny wgląd w kanały uzębienia. Profesjonalne urządzenia i metody pozwalają wyleczyć zęby o nawet najbardziej zagiętych i trudnych do oczyszczenia kanałach. Pacjenci nie muszą się niczego obawiać, gdyż zabieg jest bezbolesny. Odpowiednie znieczulenie zapewnia największy komfort – podkreśla specjalista Wojciech Klonowski z gabinetu stomatologicznego w Krakowie.

Pamiętaj, by zawsze wybierać usługi najbardziej doświadczonych renomowanych dentystów. W dużej mierze to właśnie od nich zależy powodzenie leczenia kanałowego. Równie istotna jest przemyślana profilaktyka – w tym dbanie o uzębienie oraz regularne wizyty kontrolne u profesjonalisty. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, by cieszyć się pięknym i zadbanym uśmiechem każdego dnia!

śr. ocena 0 / głosów 0