leczenie kanałowe zębów

Na czym polega endodoncja, czyli tzw. leczenie kanałowe zębów?

Stomatologia ma wiele działów, a każdy z nich zajmuje się inną częścią zęba lub przyzębia. Dziedziną poświęconą wnętrzu zęba jest endodoncja, a flagowym zabiegiem w tym zakresie jest tzw. leczenie kanałowe. Wewnętrzna część zęba jest szczególnie wrażliwa, a leczenie kanałowe wzbudza w pacjentach obawy. Czy słusznie? Dowiedz się, na czym polega endodoncja i kiedy wykonuje się leczenie kanałowe.

Co kryje wnętrze zęba, czyli czym zajmuje się endodoncja?

Ząb składa się z kilku warstw. Zewnętrzną powłoką, która decyduje o twardości i odporności zęba, jest szkliwo. Pod nim znajduje się zębina osłaniająca miazgę zębową. To właśnie ona jest przedmiotem zainteresowania endodoncji.

Miazga jest szczególnie ważna w stomatologii, ponieważ w odróżnieniu od dwóch pozostałych warstw zęba stanowi żywą tkankę. Jest unerwiona i ukrwiona. Oznacza to, niestety, że może pojawić się w niej stan zapalny i ból. Kiedy miazga zębowa daje o sobie znać? Odpowiedzi udziela specjalista z Centrum Stomatologicznego Dentica w Zawierciu:

Ostry ból zęba, którego doświadczają pacjenci endodontyczni, wiąże się z obrzękiem miazgi. Gdy wierzchnie warstwy zęba ulegną uszkodzeniu pod wpływem np. ukruszenia albo zaawansowanej próchnicy, bakterie przedostają się do miazgi. Konsekwencją infekcji jest opuchlizna. Miazga przestaje mieścić się w komorze zęba, a jej ucisk powoduje znaczny ból. Do leczenia kanałowego dochodzi, gdy zakażenie miazgi jest nieodwracalne.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, a potocznie endodoncja, to ostatnia deska ratunku dla pacjenta z zaawansowaną infekcją miazgi zębowej. Polega ono na bardzo dokładnym usunięciu żywej obolałej tkanki miazgi z komory zęba oraz kanałów, które umieszczone są w jego korzeniach (stąd nazwa: leczenie kanałowe).

Po usunięciu miazgi wnętrze zęba jest dezynfekowane, aby bakterie, które zajęły ząb, zginęły i nie czyniły więcej szkód. Ostatnim etapem jest wypełnienie pustej przestrzeni po miazdze. Stosuje się do tego specjalne materiały stomatologiczne, np. gutaperkę, która przypomina mniej elastyczny kauczuk i jest pochodzenia naturalnego. Leczenie kanałowe odbywa się przy obrazowaniu radiologicznym, które daje specjaliście stały wgląd do wnętrza zęba i zapewnia precyzję pracy.

Leczenie kanałowe daje natychmiastową ulgę w bólu, bo ząb pozbawiony miazgi traci czucie. Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu endodontycznym dolegliwości ustępują, infekcja jest zatrzymana, a ząb nie powinien już więcej dawać o sobie znać.

Zdecydowanie warto szukać pomocy stomatologicznej przy bólu miazgi. Toczący się w niej stan zapalny jest nie tylko bolesny, ale też szkodliwy dla zdrowia. Może rozprzestrzeniać się na inne tkanki i wywoływać szereg powikłań, bo miazga jest połączona z układem krwionośnym i tą drogą rozsiewa infekcję po całym organizmie.

śr. ocena 5 / głosów 1