lekarz urolog rak prostaty

Metody leczenia raka prostaty

Rak prostaty jest bardzo poważnym schorzeniem, które wymaga podjęcia odpowiednio dobranego leczenia. Obecnie diagnostykę tej choroby przeprowadza się poprzez badanie na antygen gruczołu krokowego PSA. Ta metoda daje bardzo precyzyjne wyniki i jest pierwszym krokiem do dalszych działań diagnostycznych lub leczniczych. Raka prostaty można leczyć przy wykorzystaniu różnego typu terapii.

Metoda operacyjna

Ta metoda jest określana jako najbardziej radykalna. Lekarz nie ma możliwości dokładnego określenia umiejscowienia nowotworu, dlatego zaleca się przeprowadzenie usunięcia całego gruczołu stercza wraz ze zlokalizowanymi obok niego węzłami chłonnymi. Prostatektomia daje bardzo dobre rezultaty i wykazuje długotrwałe efekty. Pozwala całkowicie usunąć zmianę nowotworową. Niestety, jak wyjaśnia lekarz z Gabinetu Urologicznego w Łodzi, operacja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Należy do nich między innymi impotencja i nietrzymanie moczu.

Radykalne usunięcie gruczołu krokowego zaleca się przeprowadzać u młodszych pacjentów, czyli mężczyzn przed 60. rokiem życia. Są oni mniej narażeni na wystąpienie powikłań i utratę sprawności seksualnej. Lekarz powinien sporządzić wraz z pacjentem bilans korzyści i ewentualnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić.

Radioterapia wiązkami zewnętrznymi

Ten sposób leczenia opiera się na naświetlaniu promieniami rentgenowskimi, które niszczą komórki raka. Szkodliwość promieni RTG jest powszechnie znana, jednak nowoczesne metody leczenia raka prostaty pozwalają maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ na organizm. Wiązka światła jest kierowana precyzyjnie w miejsce występowania nowotworu oraz starannie dobierana jest intensywność naświetlania.

Leczenie przeprowadzane jest w taki sposób, aby maksymalna dawka promieni dotarła do zmienionego chorobowo miejsca, a tylko niewielka część miała szansę przeniknąć do organów znajdujących się w pobliżu, czyli pęcherza moczowego i układu wydalniczego. Podawanie wiązki promieni trwa codziennie przez 8 tygodni. Jeżeli jest uzasadniona możliwość, dzienna ilość naświetlań jest zmniejszana.

Brachyterapia

Ta metoda terapeutyczna polega na leczeniu promieniowaniem od wewnątrz. Jest najmniej inwazyjna i pozwala uchronić zdrowe narządy przed szkodliwym wpływem radiacji. Polega na wszczepieniu do prostaty bezpośredniego źródła promieniowania. Przeważnie są to cienkie igiełki wykonane z radioaktywnego izotopu. Radiacja, którą wykazują, trafia bezpośrednio w komórki rakowe, niszcząc je.

Warto podkreślić, jak istotna jest prawidłowa diagnostyka i szybkie wykrycie choroby. Należy regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Dotyczy to szczególnie mężczyzn w dojrzałym wieku. Metody leczenia raka prostaty wykazują bardzo wysoką skuteczność, jednak działają tym lepiej, im choroba zostanie szybciej zdiagnozowana.

śr. ocena 5 / głosów 1