Metoda McKenziego – co to takiego?

Hasło metoda McKenziego jest znana, przynajmniej ze słyszenia, chyba przez każdego, kto na co dzień musi się borykać z przewlekłymi bólami w okolicach kręgosłupa. Terapia oparta na wieloletniej pracy z pacjentami nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego powszechnie jest uważana za najbardziej nowatorskie i co najważniejsze skuteczne podejście do tego typu dolegliwości. Jakie są założenia tej metody oraz na czym polega leczenie bólów kręgosłupa w metodzie McKenziego?

Podstawy metody McKenziego

Najważniejszym założeniem w metodzie McKenziego jest precyzyjne określenie przyczyn powstania dolegliwości bólowej. Bez tego bowiem nie ma szans na rozpoczęcie skutecznej terapii. Twórca metody, czyli wspominany we wstępie Robin McKenzie, poświęcił wiele lat na stworzenie autorskiego systemu klasyfikacji bólów kręgosłupa. Pracując jako fizjoterapeuta miał styczność z bardzo dużą liczbą pacjentów, którzy borykali się z bólem. W pewnym momencie odkrył, że bardzo wielu z nich pomaga wykonywanie pewnych określonych ruchów. Na tej podstawie stwierdził, że tego typu bóle muszą mieć podłoże mechaniczne, tzn. być spowodowane przez mikrourazy i przeciążenia kręgosłupa, a wykonywane ruchy pozwalają na chociaż chwilowe odwrócenie zaistniałych zmian. Co więcej odkrył, że do przeciążeń i mikrourazów doprowadzamy sami głównie poprzez nieutrzymywanie prawidłowej postawy oraz nieprawidłowe schylanie się.

To odkrycie było bardzo ważnym punktem w pracy McKenziego. Przez lata pracy z pacjentami stwierdził, że urazy mechaniczne są przyczyną bólu w ponad 97 proc. przypadków! Udało mu się też precyzyjnie określić przyczyny oraz opracować rodzaje tego typu zaburzeń mechanicznych. Oba te elementy są kluczową częścią systemu klasyfikacji bólów kręgosłupa, na którym dziś pracują fizjoterapeuci posiadający certyfikat Instytutu McKenziego.

Diagnostyka bólów kręgosłupa

Do określenia dokładnej przyczyny odczuwanego bólu służy opracowana przez Robina McKenziego procedura diagnostyczna. Składa się ona z dwóch etapów: dokładnego wywiadu z pacjentem oraz z badania przedmiotowego. Wywiad ma na celu określenie przyczyn powstawania bólu i zmienności ich nasilenia w różnych fazach dnia. Badanie przedmiotowe pozwala z kolei terapeucie na precyzyjne określenie miejsca, w którym doszło do przeciążenia kręgosłupa lub do powstania mikrourazu. Przeprowadzona w taki sposób diagnostyka pozwala na wybranie skutecznej metody leczenia bólu.

Leczenie bólu kręgosłupa

Leczenie kręgosłupa w metodzie McKenziego może się składać z dwóch elementów – edukacji pacjenta, polegającej na przekazaniu mu informacji, jakie negatywny nawyki spowodowały powstanie dolegliwości bólowych okolic kręgosłupa oraz zalecenia wykonywania indywidualnie dobranego do przyczyny powstania bólu ćwiczenia. Leczenie bólów kręgosłupa w metodzie McKenziego polega więc na wyeliminowaniu negatywnych nawyków, które doprowadziły do powstania bólu oraz odwróceniu zaistniałych w obrębie kręgosłupa negatywnych zmian, poprzez samodzielne wykonywanie ćwiczenia. Cała terapia jest niezwykle prosta, a przy tym bardzo skuteczna.

Co istotne, jeżeli pacjent sam zacznie wykonywać cały zestaw ćwiczeń lub nawet wybierze jedno, ale nieprawidłowe, to tylko pogłębi swój problem! Dlatego warto zostać terapeutą metody McKenziego. Pomagają swoim pacjentom szybko i skutecznie. Dlatego też warto szukać pomocy u certyfikowanych terapeutów metody McKenizego. Nie czekaj — umów się na wizytę już dziś!

śr. ocena 5 / głosów 5